Топ Новости >

Потпишани првите договори за млади земјоделци

  • Недела, Дек 03 2017

{flike}


Мерките за поттикнување на земјоделската дејност кај младите со одобрување на 10.000 евра неповратни средства за започнување на сопствен бизнис, во Гевгелија одобрена за девет апликанти.

Станува збор за нов начин на процесирање на мерка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство која ја најави новата Влада на СДСМ, со намера средствата да дојдат до вистински мотивираните млади земјоделци, а не по принципот „прв дојден, прв услужен“ како што го практикуваше претходната влада.

Годинава Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, од Програмата за рурален развој, ќе склучи 424 договори, со земјоделците кои ги исполнија критериумите при аплицирањето на најавените мерки за поддршка на млади земјоделци. Тие ќе добијат неповратни 10.000 евра, што можат да ги користат за набавка на земјоделска механизација и за инвестиции во производствени капацитети. Лани за истата мерка биле склучени само 124 договори, што за годинава значи пораст за дваипол пати.

Гевгелиските апликанти неделава ги склучија договорите со Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство.

Од новите мерки кои се актуелни во ова Министерство, дознаваме од овластениот раководител на Подрачната единица на МЗШВ во Гевгелија, Дејан Маркудов, кој ни' изјави:
- „Од утре, понеделник, 4 декември годинава започнува пријавувањето за субвенции за индустриски култури, овошје и зеленчук предадено за преработка во индустриско-преработувачките капацитети, потоа интервентната мерка од 2 денари за еден килограм предадено винско грозје во винарии и интервентната мерка за субвенционирање на производителите на лубеница по цена од 2 денари за килограм откупен род, со прилог белешка од откупувач на овој земјоделски производ“.

  

Двоиполмесечното раководење со Подрачната единица во Гевгелија, и соработка со надлежното Министерството за ЗШВ резултираа и со темелно снимање на затечената состојба со договорни обврски на Министерството.
- „Во тек е ревизија на долгорочните закупи на државно земјоделско земјиште. Само на подрачјето во катастарска надлежност на Општина Гевгелија поранешната раководна гарнитура во Министерството и ПЕ Гевгелија има склучено над 600 договори за долгорочен закуп до 30 години на повеќе хектари државно земјоделско земјиште. Водејќи се од максимата дека земјиштето треба да е во располагање на вистинските земјоделци, а не на рентиери кои земјиштето го даваат на подзакуп, Министерството за ЗШВ со ревизијата има намера да го даде под закуп земјиштето на вистинските земјоделци водејќи се од следните принципи: дали закупецот ги плаќа редовно обврските кон МЗШВ, дали го работи земјиштето, и дали има спорен статус како давател на подзакуп кон трето лице. Ревизијата е во тек изминативе три недели. Тоа значи дека ќе има ревидирање на неквалитетните договори, а земјиштето во втора фаза ќе биде со јавен оглас распределено на вистински интересенти за работа на земјоделско проеизводство“ изјавува Маркудов.

Новоименуваниот раководител на МЗШВ ПЕ Гевгелија, Дејан Маркудов на оваа функција дојде со решение на Министерот Љупчо Николовски од 10 август годинава, заменувајќи до досегашниот раководител Митко Велков. Маркудов е магистер по агро економија и очекува успешна соработка со земјоделските производители од општината.

За 2018 година МЗШВ планира буџетски средства од 10,1 милиони денари за развој на земјоделското производство, од кои 8,6 милиони денари за финансирање на подрачјата од рурален развој, 1.8 милиони денари за создавање на земјоделско производство со висока вредност, 6,6 милиони денари ќе бидат наменети за директна финансиска поддршка за унапредување на земјоделството. Основен принцип при исплатата на земјоделските субвенции од ова министерство ќе биде - Целосната и неселективна исплата на субвенциите кон земјоделските производители.

 


Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Гевгелија одбележан Националниот ден на власите

Членовите на Здружението на власите од општина Гевгелија „Мегленија“, денеска го одбележаа 23 Мај Националниот ден на власите

Повеќе

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.