Топ Новости

Тoме Главчев - бизнис личност во Југоисточна Европа

  • Понеделник, Јун 04 2018

 


Сопственикот на НОЕЛ, Томе Главчев, од еминентно жири на универзитетски професори и стопанственици во регионот, за долгогодишното успешно менаџирање и освојувањето на светските пазари е избран за бизнис личност на Југоисточн Европа.

"Оваа извозно ориентирана и модерно организирана фабрика од Гевегелија, со над 800 вработени, е најдобар пример за „вештините во донесувањето стратешки одлуки, способност да се донесуваат и реализираат визионерски одлуки. НОЕЛ е исклучителен пример на македонско и регионално креирање на силен и динамичен економски развој.” Ова е дел од образложението за признанието на Бизнис личност во Југоисточна Европа -2018, што Томе Главчев ќе го прими во Белград на 18 јуни.

Во интензивниот четврт век развој, со примена на модерните технологи и машински парк, со креативниот стручен тим, НОЕЛ е партнер на светските брендови во модата. Годинава се очекува и негов нов погон за производство на конфекција, како заедничка и гринфилд инвестиција со партнер од Германија. Оваа компанија деновиве покажа подготвеност за преземање на текстилните погони на Ваибо-груп, откако над 200 работнички во Кривопаланечко остнаа на улица.

Признанието „Бизнис личност има за цел да ја фокусира јавноста на најуспешните претприемачи во Југоисточна Европа.“

Селекторите на овој избор во „Томе Главчев препознаа претприемач кој создава европски нормативи во своите хали, со еднократно работно време и грижа за работните услови”.

Овoj избор се одржува веќе 24 години наназад, a наградаta која се доделува e во склоп на регионалната манифестација „Бизнис партнер“.

Активна свест за општествената одговорност, посебно залагање и поддршка на младите во спортот, ангажман во корист на широките општествени придобивки имплементирани во деловната и животна филозовија, како прв човек на кошаркарскиот клуб „Блокотехна“, изградбата на спортска сала, се дел од аргументите дека наградата доаѓа во вистински раце. 

Фото: Главчев со Наумовски и Темелковски следи спортски натпревар помеѓу Гевгелија и Работнички


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заев: Европа е во Гевгелија, затоа треба да одговориме со ЗА на европските

Трибина „ЗА европска Македонија“ со коалицијата „Излези ЗА“ одржана вечерва во

Повеќе

„ЗА европска Македонија“ во Богданци

Премиерот Заев во Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на

Повеќе

Велосипедско дефиле

Гевгелија преплавена од велосипеди по повод 22 септември - Меѓународниот „Ден 

Повеќе

22 септември - Меѓународен ден без автомобили

Со велосипедско дефиле Гевгелија денеска ќе го одбележи 22 Септември -

Повеќе

Сабота 8 часови без струја Гевгелија и Богданци

Нов осумчасовен прекин во снабдувањето со електрична енергија поради неопходни

Повеќе

Средба на Премиерот Заев со Потпретседателот на САД, Мајк Пенс

Македонскиот Премиер Зран Заев денеска оствари средба со Потпретседателот на

Повеќе

Соопштение од Општинска изборна комисија Гевгелија

Промена на гласачките места во Гевгелија, Миравци, Негорци и Габрово

Повеќе

ЕВН најавува 8 часовен прекин на струја во Гевгелија

Утре петок 21 септември во терминот од 7:30 до 15:30 часот дистрибутерот на

Повеќе

Мицкоски: Ако референдумот биде успешен и мнозинството е „за“, ќе го почитуваме

Став на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по однос на референдумското изјаснување на

Повеќе

Низ ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Половина милион македонски туристи претставуваат 1/3 од вкупниот летен патнички

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.