Патот Гевгелија-Негорци пред завршница

Сабота, 23 Март 2019

Во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на населбата, па ќе следува асфалтирање

 

 

Локалната патна делница Гевгелија-Негорди деновиве се приведува кон својот крај.
Од почетокот на изведбените работи, започнати во декември минатата година, до сега преостанат е последниот километар за асфалтирање.
Денеска, сабота на терен ја затекнавме механизацијата на изведувачот „Жикол“ со работниот тим кои работеа со гребалката на стариот асфалт, заедно со друга пропратна механизација која ги изведуваше своите задачи на теренот. Значи, во тек е гребање на последниот километар од стариот асфалт до центарот на населбата. Потоа ќе следува пополнување на нерамнините на теренот, тампонирање и асфалтирање.

Досега е поставена нова асфалтна постилка во три фази: до старата управна зграда на „Винојуг“, до Негорските минерални Бањи, и третата фаза непосредно во близина на влезот на Негорци, на неколку метри од бензинската.

Целата делница е долга 6,5 километри, а вредноста на проектот е проценета на 90 милиони денари, средства кои се обезбедени преку Јавното претпријатие за државни патишта на Република Македонија.


 

Поради изведбените работи, сообраќајот на патот Гевгелија-Негорци се одвива со намалена брзина од 30 километри на час.

Фото: Локалните жители не ги оптеретуваат работите на терен, туку примамени од топлото време, некои од нив затекнавме на прошетка по пешачката патека од Негорци до Негорските Бањи

 

Last modified on Сабота, 23 Март 2019 - 18:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.