Министерот Спасовски и вицепремиерот Османи во Гевгелија

Сабота, 23 Март 2019

Спасовски: Полицијата успешно се справува со илегалните миграции и криумчарењето мигранти

 

 

Борбата против илегалната миграција и криумчарењето мигранти е поводот за денешната посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасоовски заедно со заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи на граничниот премин Богородица и полициските службеници на јужната граница.

- „Успешната борба против криминалот, а особено успешноста на полицијата во борбата против илегалната миграција и криумчарењето мигранти е најдобро рефлектирана во заедништвото и партнерството кое на дневна основа го применуваат полициските службеници на Република Северна Македонија и полициските службеници припадници на полициите од земјите од регионот и од земјите членки на ЕУ“, изјави министерт на МВР.

Тој додаде дека полицијата секојдневно работи на барање нови модуси да се застане на патот на криминалците и да го спречиме нивното дејствување, па во МВР си поставивле цел да ги зајакнат националните капацитети.
- „Сфативме дека тоа бара мулти-дисциплинарен пристап и вистински заложби на клучните актери во процесот на сузбивање на криумчарењето на мигранти. Оттаму, под раководство на јавните обвинители и со активно партиципирање на околу 50-тина полициски службеници, пред само една година воспоставиме Task Force за криумчарење мигранти и трговија со луѓе. Воспоставувањето на оваа структура беше стратешки приоритет кој успеавме да го реализираме. Од оваа перспектива можам да изразам задоволство што приоритетите се реализаат и во пракса даваат резултати“ додаде Спасовски.

Министерот нагласи дека Република Северна Македонија дели заеднички приоритет со ЕУ- отворени, но безбедни граници. Оваа цел ќе ја постигнеме со заедничко дејствување, по официјалното парафирање на Договорот со Европската гранична и крајбрежна стража (ФРОНТЕКС). Неговата, имплементација ќе биде само доказ повеќе дека нашата држава е подготвена во партнерство со ЕУ да ги штити своите и границите на ЕУ.

Спасовски и Османи освен обиколката на граничниот премин Богородица остварија и работна средба со граничните полициски сили и меѓународните екипите за спречување на илегален транзит и спречување на криумчарење на мигранти.

 

Last modified on Сабота, 23 Март 2019 - 22:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.