Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Повторно чади депонијата кај Гевгелија

Недела, 31 Март 2019

Пред три дена екипи на ТППЕ го локализираа пожарот што го зафати комуналниот отпад на депонијата кај Гевгелија, но денеска од оваа локација повторно чади

 

 

Пред три дена екипи на ТППЕ го локализираа пожарот што го зафати комуналниот отпад на депонијата кај Гевгелија, но денеска од оваа локација повторно чади.
Ветрот кој дува од северен правец го носи чадот до околните објекти, Пречистителната станоца, казина, хотели, граничниот премин Богородица.
Станува збор за отпад кој иако потрупан со механизација и гаснат со цистерни вода, останал да тлее во ограденото подрачје на депонијата. Од Територијалната противпожарна служба во Гевгелија велат дека нема опасност бидејќи пожарот е локализиран, а догорува потпалениот отпад, кој со помош на ветерот и кислород кој го црпи од почвата продолжува со процесот на согорување.

Од ТППЕ велат дека изминативе пет дена на депонијата во Гевгелија се спречени дури три обиди за потпалување на депонијата во Гевгелија. Поточно, на 26 март годинава, на двапати, околу 18 часот и 1 час по полноќ е забележано разгорување на комуналниот отпад во депонијата од непознати причини. Исто така, на 28 март, рано наутро, поточно во 3 часот по полноќ, повторно е забележано разгорување на дел од комуналниот отпад. Екипите успешно интервенирале.

Јавните општински служби завчера побараа од надлежните државни органи целосна мобилност на нивните служби, во прв ред, истражување на причините за зачестено разгорување на депониите, зајакнување на чуварските служби на депониите и воведување на постојани дежурства. Истовремено, е побарано утврдување и решавање на присуството на одреден број на лица, кои не потекнуваат од општина Гевгелија, а диво и провизорно се населуваат долж коритото на Сува река, во непосредна близина на депонијата.

 

Фото: од последната интервенција на ТППЕ Гевгелија на опожарената градска депонија кај Сува река (28.03.2019 год.)

 

Last modified on Недела, 31 Март 2019 - 17:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.