Време: Нестабилно облачно со слаб јужен ветер

Петок, 05 Април 2019

Времето денеска ќе биде сончево со повремен ветер од јужен и југоисточен правец, особено долж Повардарието, со максимална дневна температура од 18 степени

 

 

Временската прогноза за викендов најавува можни врнежи од дожд кои можат да им стават крај на бројните пожари низ државата. Се очекува неделата и понеделникот развој на нестабилна облачност, некаде и до 20 литри наврнат дожд во државата, а на повисоките места можен е снег.

Денеска, петок, времето ќе биде сончево со повремен ветер од јужен и југоисточен правец, особено долж Повардарието, со максимална дневна температура од 18 степени. Утринскиот термин за работа ќе ве дочека со 5 степени целзиусови. Воздушниот притисок е над нормалниот и ќе се движи од 1013 до 1015 hPa. Внимавајте на главоболки и контролирајте го крвниот притисок.

За викендот, саботата ќе залади за два степени подолу од целзиусовата мерна скала, со најави за локална нестабилна облачност со слаб можен дожд, се прогнозира наоблачување и пад на температурата до 16-от степен, а во неделата повторно не очекува потопло време со 20 степени но и поголем наврнат воден талог. Облачно и со дожд ќе го дочекаме и првиот ден од следната работна недела.

Влажниот бран со врнежливото време е последица на циклонската активност над Европа која ги придвижува дождоносните облаци и над нашата земја.

Денот започнува со изгрејсонцето во 06:07 часот и ќе трае 771 минута, или 12 часа и 51 минута. Сонцето ќе зајде во 18:58 часот.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.