Градоначалник ДЈ со музика до хуманитарни средства

Сабота, 06 Април 2019

Перо Костадинов: На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале

 

 

Валандовскиот градоначалник Перо Костадинов како диџеј со свој музички сет во Миравци, учествуваше во хуманитарна акција која беше осмислена забава за донација на средства за Дневниот центар во Валандово, наменет за лица со попречености.

Местото на хуманитарниот настан беше кафе „Париз“ Миравци, а влезот симболичен, само 60 денари. Сепак миравчани и останатите гости на хуманитарната забава успееја да соберат 16.500 денари од синоќешната акција насловена „Да бидеме хумани“. Освен влезниците свои донаторски прилози за Дневниот центар издвоиле и фирмите „EscapeTravelAgency“ и Спортското друштво „Тихо“ од Миравци, кои на ваков начин ја искажаа својата општествена одговорност како правни субјекти во нашето општество.

Ѕвездата на вечерта, градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов за медиумите изјави:
- „На крајот на денот, најважно е дали некому сте помогнале.
Драго ми е поради идејата за овој настан, од каде собраните средства ќе се донираат за Дневен центар за лица со попреченост – Валандово. Целта е да се набават реквизити за работа кои ќе го потпомагаат целокупниот психомоторен и сензорен развој на децата. Секогаш поддржувам вакви иницијативи кои треба да ја подигнат свеста кон едно похумано, поемпатично и поинклузивно општество. Затоа, апелирам, да бидеме хумани и да ја искористиме секоја прилика за да помогнеме некому. На крајот на денот, тоа е единствено важно“

Костадинов ја почести публиката со ретро балканска музика во која публиката несомнено уживаше.

Според коментарите на социјалните мрежи, тоа е одличен пример како еден локален функционер треба да се однесува, посветено за потребите на општината, па и хуманоста како карактеристика на човештвото.

 

Last modified on Сабота, 06 Април 2019 - 19:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Почнува втората фаза од системот за наводнување Јужна долина на Вардар

Почнуваат градежните работи за изградба на системот за наводнување на јужната

Повеќе

Владата ќе добие пет нови министри

Денес од Валандово Премиерот Заев најави дека уште денес до Собранието ќе ги

Повеќе

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на

Повеќе

Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ

Повеќе

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска

Повеќе

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули, (значи за 10 дена) почнете да собирате фискални сметки од секое

Повеќе

„Ден на проширување“ тема на Европскиот комитет за региони

Денеска и утре во Брисел се одржува дводневниот 16-ти по ред Заеднички

Повеќе

Сезонска работа во Грција - примамливи плати за работа на море

Летен одмор и заработка е добра комбинација, ако е тоа работа на некои од

Повеќе

Бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во

Повеќе

Водата во Дојранското езеро безбедна за капење

- „Најновите испитувања на водата од Дојранското Езеро покажаа дека е во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.