Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

„Не биди ѓубре“ со акции во Валандово и Дојран

Недела, 07 Април 2019

Параѓубаџиите вчера, во саботата изведoa акција за чистење на локации во општина Валандово, а денеска се на терен во Дојран

 

 

Доброволци од активистичкиот сојуз на невладини еко организации во саботата изведoa акција за чистење на локации во општина Валандово, а денеска се на терен во Дојран.

Иако повеќето се од Скопје, изборот да организираат акции во југот на државата е поради потребата дисперзија на еколошките акции низ цела Македонија со цел да се активираат и локалните жители за односот кон својата средина и одржувањето на еколошката свест со сопствена активација на терен.

Во саботата се чистеше каналот околу тутунскиот комбинат во Валандово, во близина на винаријата „Валандово“. На акцијата се придружи и градоначалникот на општина Валандово Перо Костадинов, како и пратеничката во СОбранието на РСМ од Валандово, Мери Лазарова, кои со личен пример ги активираа и останатите во акцијата.

Тимот параѓубраџии, како што се нарекуваат самите, остануваат на југот од Македонија и денеска, недела, ќе изведат акција на чистење низ локации во Дојран. Најавено е дека и овде ќе им се придружи градоначалникот на општината Дојран, Анго Ангов.

#НеБидиЃубре е константно движење! - велат параѓубреџиите најавувајќи дека следните два виќенда ќе се фокусираат на акција наменета за чистење на просторот во Зоолошката градина во Скопје со селектирање на отпадот: органски отпад од животните и неоргански од посетителите. Волонтерите се потребни за чистење на кантите од десетина точки кои ги има низ Зоолошката.

Екипата ја предводи актерката и еко активист Ирена Ристиќ и веќе неколку месеци велат „дивее“ низ Македонија со метлите, ќесите и екипа доброволци кои ревносно ја следат.

 

Last modified on Недела, 07 Април 2019 - 03:56

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

Свети Трифун - заштитник на градинарите и на лозарите

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи

Повеќе

Расте листата на должници кон УЈП

Фирми во стечај, но и спортски клубови меѓу најголемите неплаќачи на данок во

Повеќе

Закон за откуп на работен стаж - мирно до пензија!

Сите оние кои наполниле 65 години, а немаат 15 години работен стаж поради

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.