Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Гевгелиски олимпијци по француски јазик

Вторник, 09 Април 2019

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по француски јазик со одлични резултати се пласираа за учество на државното првенство по француски јазик

 

 

Ана и Никола од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија на регионална „Олимпијада“ по француски јазик со одлични резултати се пласираа за учество на државното првенство по француски јазик.

Успесите за своето знаење на францускиот јазик и пласманот на државната „Олимпијада“ како претставници од гевгелиското општинско училиште им припаѓаат на Ана Трајкова од IX-б и Никола Нанчев од IX-в одделение.
Забележителни резултати со успешно свое претставување имаше и ученикот Борис Ќаев од истото училиште.

Годинашнашниот регионален натпревар по француски јазик наречен „Олимпијада“ се одржа изминатиот викенд (во саботата) во ООУ "Гоце Делчев" - Неготино. Менторската улога ја имаше наставничката Елена Шаренкова. За неа и за учениците со заслужените честитки, им посакуваме нов предизвик и менторски поттик до остварување на  нови успеси во понатамошниот пласман на државната Олимпијада по франциски јазик.


ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија ги негува познавањата по францискиот јазик кој е во редовната наставна програма, а редовно се приклучува и во одбележувањата на „Месецот на Франкофонијата“. Последната недела од март ученици од „Крсте Мисирков“ кои што го изучуваат францускиот јазик, на 25.03.2019, го посетија Францускиот Институт во Скопје во придружба на нивната наставничка Елена Шаренкова. Таму ја имаа можноста да се запознаат со едукативните активности што ги нудат медијатеката и библиотеката на Институтот, како и со можностите што ги нуди изучувањето на францускиот јазик.
Во продолжение, учениците го посетија Илузиумот, каде беа дел од една поинаква авантура, исполнета со многубројни нереални изненадувања.
Ваквата посветеност кон еден странски јазик, странска култури и познавања ете на свој начин се вреднува и со успеси на регионални, а посакуваме и на натпреварите од повисоко државно ниво.

 Фото од заедничката радост - наставничката Елена Шаренкова со своите ученици олимпијци - Ана Трајкова  и Никола Нанчев и пофалениот  Борис Ќаев

 

Last modified on Вторник, 09 Април 2019 - 01:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

Свети Трифун - заштитник на градинарите и на лозарите

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи

Повеќе

Расте листата на должници кон УЈП

Фирми во стечај, но и спортски клубови меѓу најголемите неплаќачи на данок во

Повеќе

Закон за откуп на работен стаж - мирно до пензија!

Сите оние кои наполниле 65 години, а немаат 15 години работен стаж поради

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.