Топ Новости

Донаторска акција „Нахрани 10.000“ во Гевгелија

Вторник, 16 Април 2019

 

 

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна, која е во организација на Здружението „Сите сити“ во соработка со Црвен Крст на Република Македонија денеска се организираше во 10 градови низ државата, на 29 локации, меѓу кои и во Гевгелија. Ова е втора донаторска акција од овој карактер, после првата ваква акција организирана лани, во септември кога беа собрани 12 тони храна за социјално ранливите категории граѓани.

Денеска на шеталиштето „Маршал Тито“ активисти на „Црвен Крст“ од ОО на Гевгелија со штанд „Нахрани 10.000“ прибираа доброволни донации од граѓаните, во храна и трајни намирници со цел истите да им бидат донирани на оние на кои им е најпотребна таа храна. Штандот беше отворен од 10 до 18 часот, непосредно до влезот на маркетот „Кит го“ од каде што граѓаните и кои не знаеја за акцијата, наменски купуваа артикли за прехрана и ги донираа на активистите. Нашиот фоторепотер ги „уливи“ во кадар доброволните прилози на двајца членови на Општинскиот Совет и на вработен во локалната самоуправа. Тоа е приказ дека и општествено ангажираните лица имаат одобрување за ваквите хуманитарни акции и со личен пример ги поддржуваат.

Денешната национална акција имаше своја поставена цел, а тоа е: на граѓаните да им се даде можност да донираат храна до нашите сограѓани преку собирање на 10 тони храна која ќе заврши во рацете на 10.000 граѓани.

Хуманитарниот чин се случи по повод „Неделата на солидарноста“ во градовите Скопје, Битола, Куманово, Прилеп, Струмица, Радовиш, Кочани, Виница, Гостивар и Гевгелија.

 

 

Last modified on Вторник, 16 Април 2019 - 22:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.