Пендаровски во Гевгелија: На 21 април не одлучуваме за име, туку за политики кои носат иднина

Четврток, 18 Април 2019

 

- „Гласајте за бројот три. Со него во 2014 бевме морални победници, сега на 21 април ќе бидеме реални победници“, со оваа порака вечерва кандидатот за претседател на државата Стево Пендаровски ја поенираше отворената средба со граѓаните на Гевгелија, што се одржа на малиот плоштад „фонтана“ во центарот на Гевгелија.

Тој ги поздрави гевгеличани како успешни граѓани кои во своите работни статистики бележат најмала стапка на невработеност на ниво на држава. „Продолжете само така со такви остварувања“, им порача тој на гевгеличани.
За предности на тој пат на вработеност и можности за стопански развој ги посочи и одредбите од Договорот од Преспа со кој нашата држава добива приоритет во користењето на пристаништето во Солун. Вие како најблиска точка од државата, познати како Европска порта, сте најблиску до солунското пристаниште и транзитниот коридор со европските и други земји од светот. Тоа е предноста на договорот од Преспа, тоа е предноста на членството со европските држави членки на ЕУ, посочи Пендаровски.

Тој направи дистинкција од кандидатот на опозицијата која досега се занимаваше со приказните дали Александар пред 23 века назад бил македонец или не, запоставувајќи ги поразителните резултати од Светска Банка кои покажуваа дека во периодот на груевизмот, кога само една фамилија одлучуваше за судбините на сите други фамилии во државата, украдени беа пет милијарди евра и изнесени надвор од државата. Сега, истите тие кои пребегаа од државата сакаат од надвор да кажуваат како треба да ја водиме државата. Наместо минатото и криминалот, ние треба на 21 април да одбереме концепт кој нас не' води кон светот и напредокот, истакна кандидатот за претседател Стево Пендаросвки.

Тој ги посочи своите залагања за патот по кој тргна Македонија, а тоа е членството во НАТО и ЕУ, за првиот чекаме вече 25 години, што е една четвртина век. Денеска имаме меѓународен печат дека РСМ не може никој да и' се заканува ниту територијално, ниту безбедносно, зошто за нас ќе гарантираат земјите членки на НАТО со кои потпишавме пристапен протокол. Ова и пристапните преговори кон ЕУ ја обезбедуваат и сигурноста на странските инвеститори за вложување во стопанството во нашата земја.

На 21 април не гласаме само за име туку и за сите политики кои водат кон патот на напредокот. Ако ја погледнете другата страна на опозицијата, нивниот кандидат нуди ревидирање на се' што досега е направено и дека ќе пробат да постигнат подобар договор од сегашниот. Кога ги прашуваме: „За колку време ќе го обезбедите тоа?“ одговараат, за 5 - 10 години. Е сега вие како граѓани треба да се запрашате: Кој ќе гарантира за безбедноста на РС Македонија додека тие се договараат? - ги повика на мудрост и самостојно просудување граѓаните на Гевгелија Пендаровски.

Во прилог на кандидатот се обрати и млад гевгеличанец Трајче Панов, доктор на науки кој завршил студии во странски европски земји, а гевгеличани отворено се придружија во дискусија со кандидатот, некои нарекувајќи го свој иден претседател на државата.

 

 

Last modified on Четврток, 18 Април 2019 - 23:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.