Топ Новости

Гевгелија до 13 часот со поголема излезност од државниот статистички пресек

Недела, 21 Април 2019

 

Вкупниот гласачки капацитет на општина Гевгелија е ставен во функција навремено во 07 часот со отварањето на сите 37 избирачки места во Општината на денешниот изборен ден, предвиден за гласање за избор на претседател на државата.

Право на глас, според избирачкиот список заклучен од Државтата изборна комисија имаат 19.242 граѓани, изјавуваат од Општинската изборна комисија за Гевгелија.

Од нив, во текот на вчерашниот ден гласале 97 болни лица, од вкупно пријавени 102, што претставува излезност од 95,1%. Петмина од болните пријавени да гласаат дома не можеле да ја најдат личната карта за идентификација кога ги посетила Изборната Комисија задолжена за спроведување на гласањето во местото каде тие се водат во единствениот избирачки список.

Вчера, сабота, своето право на глас го искористија и 33 лица во Затвор Гевгелија, што е одзив од 86,84% од лицата кои издржуваат казна затвор во КПД „Затвор“ Гевгелија, а вкупниот нивен број е 38, изјави Претседателката на ОИК Гевгелија, Роберта Јанчева.

Излезноста на граѓаните на Гевгелија до 13 часот е 28,46% и е повисока од републичкиот статистички пресек на излезност во истиот термин.

Во државата до 13 часот гласале 340.304 граѓани, што претставува излезност од 19,89%.

 

 

Last modified on Недела, 21 Април 2019 - 14:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.