Топ Новости

Гевгелија го надмина законскиот цензус на излезност

Недела, 21 Април 2019

 

Со излезност од 58,24% до 18:30 часот, според првичните податоци на ДИК, општина Гевгелија е меѓу општините со највисок процент на излезност на граѓаните со право на глас.

Па половина час пред затварањето на гласачките места во општина Гевгелија гласале 11.192 граѓани од вкупно запишаните во избирачкиот список 19.242 граѓани со право на глас.

Ова е висок процент на излезност, повисок од републичкиот статистички просек во сите 81 општина од државата, кој изнесува 42%. Повисок процент на излезност има во Крива Паланка над 62,22%, а во општина Новаци изнесува 60,12%.


Ова не се конечни податоци на ДИК, бидејќи се' уште се обработуваат пристигнатите податоци од Општинските изборни комисии, заклучно со затварањето на гласачките места во државата, а тоа е до 19 часот.

На гласовите на секој од 37-те Избирачки места во општината денеска записнички се додаваат и гласовите на граѓаните кои своето избирачко право го остварија вчера, а тоа се болните и лицата кои издржуваат казна затвор, или притвор, а се наоѓаат на избирачкиот список за општина Гевгелија. Тоа се гласовите на 97 болни лица кои вчера гласаа дома и 33 лица на издржување казна затвор во КПД „Затвор“ Гевгелија.

Насловна фотографија: Општинска изборна комисија Гевгелија

 

 

Last modified on Недела, 21 Април 2019 - 20:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.