Христос Воскресе низ гевгелиските храмови

Недела, 28 Април 2019

Со Велигденска божествена литургија која вечерва се служеше низ црковните храмови во Гевгелија, црквата „Свети Кирил и Методиј“ и црквата „Свети Спас“ беше одбележан најголемиот христијански празник Велигден. Тоа е најпознатиот и најсвечениот празник во христијанството кој го означува воскресението на Исус Христос, третиот ден по неговата смрт.

Велигденската боголсужба траеше со читање на велигденското послание, а во црквата гореше светиот оган од кој верниците палеа свеќи за здравје. Се верува дека огнот од оваа свеќи однесен во домот после богослужбата носи благодет во семејствата, поради што многу од посетителите на црковните храмови во Гевгелија вечерва по објавувањто на свечениот чин Христовото Воскресение, со запалени свеќи се враќаа дома.

Велигденската служба започна на полноќ со што се означува почетокот на Велигденското утро, кога се слави победата на Христа над смртта и тогаш завршуваат 40 дневните велигденски пости. Ова е единствена црковна цеременија која е прва и нема поголема и поважна и порано одржана од неа.

Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Сите христијани на тој ден се поздравуваат со поздравот „Христос воскресна“ на што се одговара „Навистина воскресна“.

Вечерва точно на поноќ се огласија црковните ѕвона да ја прогласат среќната вест за воскресението Христово. Во Гевгелија настанот го следеа стотици граѓани, кои не ги збираше црквата, ниту црковниот двор, па од околните улици кои ноќва беа затворени за сообраќај ја следеа церемонијата. Крајот на постот го означија со кршење на вапсаните јајца кои го означуваат животот и здравјето и се основна симболика на празникот.

Христос Воскресе! Навистина Воскресе!

 

 

 

Last modified on Недела, 28 Април 2019 - 01:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.