СОУ Богданци со две музички награди на Регионалните хорски и оркестарски смотри

Понеделник, 29 Април 2019

 

Оркестарот и вокалната група при Средното општинско училиште „Богданци“ од Богданци на 24 овој месец освоија две први награди на Регионалните „Хорски и оркестарски смотри“ организирани од страна на Здржението на музички педагози.

Со освоени вкупно 100 поени од максималните 100 тие станаа апсолутни победници во двете категории: оркестарска изведба и вокална изведба.

Своето претставување пред публиката и стручното жири СОУ „Богданци“ го имаше со композициите: носечката тема од филмот „Кум“, „О Sole mio“ во инструментална изведба и песните „Море чупи“ и „Stay“ во соло дисциплина.
Со освоените први места во двете дисциплини богданчани обезбедија сигурен пласман за државните „Оркестарски и хорски смотри“ кои ќе се одржат во Скопје во текот на следниот месец.

- „Успесите се резултат на посветеност и напорната работа. Овој успех е само мотивација повеќе за претстојниот настап во Бугарија“, вели нивниот професор по музика, диригент и музички педагог Ристо Лазаров, кој воедно ги поздрави заложбите на сите членови на оркестарот и пејачката група да бидат истрајни во пробите и успешни во своите музички настапи.

 

 

Last modified on Понеделник, 29 Април 2019 - 22:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.