Топ Новости

Велигденски кражби во Дојран - украдени четири спомен бисти на македонски дејци

Четврток, 02 Мај 2019

На ден Велики петок, 26 април во Дојран, кој беше неработен празничен ден за православните христијани, во Дојран пријавена е кражба на спомен бистите во Паркот на великаните во Стар Дојран.

Службената дојава за кражбата е заведена во 11:30 часот во полицискиот дневник на Полициска станица во Нов Дојран. Предмет на кражбите биле сите четири бисти поставени на постамент со именувањето на преродбениците и дејците од ова место, значајни за историјата и растежот на Дојран и македонската книжевност.

Увид на лице место е извршено од службени лица од полициската станица Нов Дојран и Гевгелија, составен е записник од нивна страна и направени се фотографии од местото на кражбата – информираат од општина Дојран.

Оттаму известуваат дека истрагата за кражбата од страна на МВР е во тек и се надеваат на брзо пронаоѓање на сторителите и нивно соодветно санкционирање.


Паркот на великаните е дел од Градскиот парк во Стар Дојран, на неколку метри северозападно од влезот на административната зграда на оптина Дојран. На овој простор на 5 ноември, Денот на ослободувањето на ДОјран, во 2012 година беа свечено поставени спомен – бистите на Теодосиј Синаитски, Антон Панов, Христофор Жефаровиќ и Ѓорги Абаџиев, кои се значајни за општина Дојран.

Од општината изразуваат уверување дека истрагата ќе вроди со плод и дека бистите набрзо повторно ќе се најдат на своето спомен место, каде што припаѓаат за спомен и потсетник кон нивните дела во прилог на заедницата.

 

 

Last modified on Четврток, 02 Мај 2019 - 15:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.