Болните гласаа со рекордни 96% во Гевгелија

Сабота, 04 Мај 2019

Денеска, сабота пред утрешниот избирен ден предвиден за гласање, во државата гласаа болните и изнемоштени лица, лицата кои издржуваат казна затвор и иселените лица во дипломатко конзуларните претставништва низ светот.

Во текот на денешниот ден во Гевгелија гласаа 145 болно лице од вкупно пријавените 151 во општина Гевгелија, што е искористено гласачко право од рекордни 96 од сто.
Од шестмината кои не гласале, 4-ца починале во периодот од првиот до одржувањето на вториот изборен круг на гласање, иако се пријавиле дека сакаат да го искористат своето гласачко право и да гласаат дома. Едно лице било сместено во Болница, каде гласањето не се изведува и едно лице не ја приложил до Избирачкиот одбор својата лична карта за идентификација, бидејќи не ја нашол. Со овие причини на неостварено право на глас поради починати и сместени во болничка установа, граѓанската одговорност на болните лица во Гевгелија е искористена со високи 99,34%.

Денеска гласаа и затворениците од општината. Од 38 лица на издржување казна затвор во КПД низ државата, денеска своето право на глас го искористиле 35 лица со жителство во општина Гевгелија евидентирани во Избирачкиот список на РСМ. Со тоа одзивот кај оваа група гласачи изнесува високи 92,1 %.

Спореднено со првиот изборен круг во Гевгелија за вториот круг беа пријавени 48% повеќе болни лица кои до максимум го искористија своето гласачко право.

Утрешниот изборен ден од 07 до 19 часот во општината ќе бидат отворени 37 избирачки места за гласање на 19.242 граѓани од одпштина Гевгелија и населените места кои имаат право на глас и се заведени во единствениот избирачки список утврден на 29.03.2019 година од страна на ДИК.

 

 

Last modified on Сабота, 04 Мај 2019 - 21:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.