Во Гевгелија излезност од 33,07% до 13 часот

Недела, 05 Мај 2019

Општинската изборна комисија во Гевгелија во 13 часот направи пресек на излезност на граѓаните со право на глас во сите 37 избирачки места во општина Гевгелија, од вториот изборен круг што се одржува денеска на 5 мај. Нивната бројка изнесува 6.354 граѓани кои гласале во првите 6 часа од глласачкиот ден кој започна во 07 часот.
Од вкупниот број на запишани гласачи во избирачкиот список кој изнесува вкупно 19.242 гласачи, тоа претставува излезност на една третина од гласачкото тело, или точно 33,07 од сто.

До крајот на гласачкиот ден има уште шест часа. Гласачките места се затвараат во 19 часот. Ако се оди со оваа динамика на излезност, тогаш се наметнува заклучокот дека Гевгелија и населените места со сигурност ќе можат да обезбедат цензуст на излезност на општинско ниво, на петтите по ред претседателски избори во државата.

Вчера, сабота гласаа 145 болни лица со опфатеност на 96% од пријавените болни да гласаат дома и 35 затвореници во КПД низ државата со место на живеење во општина Гевгелија според утврдениот избирачки список. Нивните гласови се додаваат на крајот од гласачкиот ден на вкупно добиените гласачки ливчиња од граѓаните кои го искористиле своето гласачко право.

 

 

Last modified on Недела, 05 Мај 2019 - 13:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.