Во Гевгелија излезност од 33,07% до 13 часот

Недела, 05 Мај 2019

Општинската изборна комисија во Гевгелија во 13 часот направи пресек на излезност на граѓаните со право на глас во сите 37 избирачки места во општина Гевгелија, од вториот изборен круг што се одржува денеска на 5 мај. Нивната бројка изнесува 6.354 граѓани кои гласале во првите 6 часа од глласачкиот ден кој започна во 07 часот.
Од вкупниот број на запишани гласачи во избирачкиот список кој изнесува вкупно 19.242 гласачи, тоа претставува излезност на една третина од гласачкото тело, или точно 33,07 од сто.

До крајот на гласачкиот ден има уште шест часа. Гласачките места се затвараат во 19 часот. Ако се оди со оваа динамика на излезност, тогаш се наметнува заклучокот дека Гевгелија и населените места со сигурност ќе можат да обезбедат цензуст на излезност на општинско ниво, на петтите по ред претседателски избори во државата.

Вчера, сабота гласаа 145 болни лица со опфатеност на 96% од пријавените болни да гласаат дома и 35 затвореници во КПД низ државата со место на живеење во општина Гевгелија според утврдениот избирачки список. Нивните гласови се додаваат на крајот од гласачкиот ден на вкупно добиените гласачки ливчиња од граѓаните кои го искористиле своето гласачко право.

 

 

Last modified on Недела, 05 Мај 2019 - 13:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.