Југот се приближува да го надмине цензусот на гласање

Недела, 05 Мај 2019

 

Општините Гевгелија, Богданци, Дојран во првите шест часа од гласачкиот ден во вториот изборен круг се приближуват да го надминат гласачкиот цензус за Петтите по ред претседателски избори во државата.

Во Гевгелија од 19.242 граѓани со право на глас излегле да гласат до 13 часот 6.354, или 33,07%.

Во општина Богданци каде во изборачкиот список право на глас имаат 6.778 граѓани, до 13 часот своето право на глас го искористиле 2.020 граѓани, или 29,86%.

Во општина Дојран, од вкупно 2.719 граѓани запишани во избирачкиот список, на гласање излегле 774 граѓани, или 28,51%.

Законскиот цензус на излезност изнесува 40% од гласачкото тело. Се очекува преостанатите шест часа од гласачкиот ден да го искористат голем број граѓани со право на глас.

 

Last modified on Недела, 05 Мај 2019 - 14:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме

Повеќе

Јовески: Знаеме како се давани парите во случајот „Рекет“

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека знаат како и од каде

Повеќе

Од ноќеска поевтинуваат горивата

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на

Повеќе

Поставување на нови успорувачи низ улиците во Гевгелија

Работна екипа на фирмата „Ве груп“ од Радовиш денешниот неделен ден е на терен

Повеќе

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд

Повеќе

Од викендов издавање дозволи за риболов на Дојранско езеро

Новиот концесионер на Дојранското Езеро "Костреж 2018" од с.Николич упати

Повеќе

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.