Југот се приближува да го надмине цензусот на гласање

Недела, 05 Мај 2019

 

Општините Гевгелија, Богданци, Дојран во првите шест часа од гласачкиот ден во вториот изборен круг се приближуват да го надминат гласачкиот цензус за Петтите по ред претседателски избори во државата.

Во Гевгелија од 19.242 граѓани со право на глас излегле да гласат до 13 часот 6.354, или 33,07%.

Во општина Богданци каде во изборачкиот список право на глас имаат 6.778 граѓани, до 13 часот своето право на глас го искористиле 2.020 граѓани, или 29,86%.

Во општина Дојран, од вкупно 2.719 граѓани запишани во избирачкиот список, на гласање излегле 774 граѓани, или 28,51%.

Законскиот цензус на излезност изнесува 40% од гласачкото тело. Се очекува преостанатите шест часа од гласачкиот ден да го искористат голем број граѓани со право на глас.

 

Last modified on Недела, 05 Мај 2019 - 14:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.