Меѓународна соработа на Општина Дојран за развој на туризмот

Петок, 10 Мај 2019

Најјужната туристичка дестинација во државата, Дојранското езеро и општина Дојран неделава беа посетени од меѓународни гости и експерти од Србија и Унгарија заинтересирани за развој на Дојран како туристичка дестинација.

Општината ја посетија економскиот советник (трговско атеше) на Амбасадата на Унгарија, г-дин Ервин Сел и експерти за екологија од факултетот „ФУТУРА“ од Белград. Тие при посетата во разговор со градоначалникот на општина Дојран Анго Ангов, на заедничка работна средба договорија:

- изработка на долгорочна стратегија за развој на Дојран како туристичка дестинација;
- изработка на проекти за заштита и превземање мерки за заштита на Дојранското Езеро;
- привлекување на инвеститори од Унгарија за инвестирање во Општина Дојран.

- „Договоривме наскоро да биде потпишан меморандум за соработка помеѓу Општина Дојран и факултетот „ФУТУРА“ од Белград за продлабочување на соработката која ќе донесе бенефит за граѓаните од општината“, изјави градоначалникот Ангов.

Дојран за време на Велигденските и Првомајските празници беше преплавен од гости, а угостителските капацитети преполни. Освен инвестиции, паралелно треба да се планираат и потребни квалификациони подобрувања на кадарот ангажиран во областа на угостителството и туризмот, кои општината ги поседува, но за време на туристичката сезона се бара човек повеќе за работа по новоотворените туристички објекти.

 

Last modified on Петок, 10 Мај 2019 - 20:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.