Во Гевгелија наврнати 21 литар дожд на м2

Среда, 15 Мај 2019

Синоќешните врнежи од дожд во Гевгелија донесоа воден талог од 21 литри дожд на еден метар квадратен. Врнежите кои започнаа во 22:20 часот траеја се до 01:45 после полноќ придружувани со слаб ветер со брзина од 6,3 метри во секунда.

Најавите дека ова е почеток на циклонот Андеа во државата сепак иако звучеа вознемирувачки, не се остварија. Врнежите беа без поголеми непогоди, што е добро за населението кое напати вознемирено ги следеше состојбите со бурата Андреа во Хрватска и Босна и Херцеговина.

Од останатите места во државата најмногу врнежи во текот на изминатите 72 часа, откако се најавуваше временска дестабилизација во државата имаше во Лазарополе со наврнати 81 л/м2, 73 л/м2 во Маврово, 61 во Битола и само три литри на м2 во Дојран. Во Гевгелија за периодот од 12 мај до денеска има паднато врнежи од 23 литар на метар квадратен.

Податоците укажуваат дека врнежите се во стабилна граница за овој период од годината и дека циклонот „Андреа“ сепак е со централно место на удар во подрачјето на Босна и Херцеговина.

Метеоролозите предвидуваат постепена стабилизација на временските прилики, а за викендот сончево и топло со максимални 28 степени целзиусови во регионот на Гевгелија.


Last modified on Среда, 15 Мај 2019 - 11:28

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и

Повеќе

Одбележан Патрониот празник на ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Патрониот празник на Општинското основно училиште „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Повеќе

Заев ги разреши сите претседатели на Општински ограноци на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите

Повеќе

СДСМ: Социјалната помош ќе порасне за 300 % од сегашните 3.900 денари

Собранието на РСМ денеска го изгласа новиот Закон за социјална заштита кој ќе

Повеќе

Работилница за кинези терапија на „Мобилност“ Гевгелија

Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Гевгелија, вчера во

Повеќе

Видео: Заев во Србија на отворањето на Коридор 10

- „Се радуваме на успешните потфати на сите наши соседи“ рече Премиерот Зоран

Повеќе

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти

Повеќе

ЦИВИЛ: Да се укинат неразумните и прескапи повластици и привилегии за

ЦИВИЛ – Центар за слобода бара од законодавната и извршната власт да стават

Повеќе

Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е

Повеќе

Заев ги најави критериумите за „Метлата“

Промени на раководните структури на министерско ниво, во државните институции,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.