Наградени ученици од ООУ „Климент Охридски“ од Миравци

Среда, 15 Мај 2019

Први по македонски, втори по математика, пофалени за англиски јазик, тоа е резимето од настапот на учениците од основното училиште „Климент Охридски“ од Миравци на државните натпревари по овие три наставни предмети, кои се одржаа викендов на 11 и 12 мај.

На државниот натпревар по предметот македонски јазик што се одржа во ООУ „Блаже Коневски“ во Велес на 11.05.2019 година, ученичката Николина Ристова од IX одделение освои 96 поени и прва награда, а ученичката Благица Минчева од VIII одделение имаше успешно учество и пофалница. Резултатите беа споделени во соработка и под менторство на наставничката Маја Танова!

Истиот ден во Скопје на Универзитетот ФОН се одржа државниот натпревар по предметот англиски јазик каде ученичката Анѓела Иванова од VI одделение имаше успешно учество и освои 88 поени. Честитки за ученичката и менторот Никола Малевски!

На 12.05.2019 година на Машински факултет во Скопје се одржа 44-от државен натпревар по математика каде што ученикот Леонид Цуклев од VI одделение освои 80 поени и втора награда.
Во конкуренција беа 66 ученика од Општинските основни училишта од државата кои беа победници од претходно одржаните регионални натпревари по математика.
Првото место со 100 до 85 бодови го делат шестмина ученици. Второто место со бодови од 75 до 81 го делат 19 ученија, каде втор на листата е ученикот Леонид Цуклев од Миравци. Третото место од 60 до 70 бодови го делат 16 ученика, а останатите 25 добија пофалници.

Општинското основно учлиште „Климент Охридски“ од Миравци упати честитки за ученикот и менторот Тодорка Челевска Милиќевиќ!
На двајцата наградени и двајцата пофалени ученика им го честиташе успехот и им посака уште занења и остварувања.


Last modified on Среда, 15 Мај 2019 - 19:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.