Топ Новости

Матурска парада во Гевгелија по 13-ти пат

Петок, 17 Мај 2019

Сто и педесет гевгелиски матуранти денеска во центарот на Гевгелија по 13-ти пат се придружија на своите врсници од повеќе градови од Европа и го одиграа танцот „квадрил“.
Популарниот матурски квадрил е танц кој се игра на музика од штраусовата опера „Љиљакот“. Како симбол на здружување и созревање на една нова генерација млади во европските земји манифестацијата настанала во 2001 година. Нејзин идеен творец е Томаж Амброж од танцовата школа “Уршка” во Љубљана. Значи, матурската парада потекнува од Словенија и се одржува веќе 18 години по ред низ повеќе градови во Македонија, балканските и земјите од Европа.
Годинава гевгелиските матуранти ќе танцуваат точно на пладне заедно со нивните врсници од 70 градови во десет земји од Југоисточна Европа, испраќајќи порака за борба против насилството, за меѓусебна комуникација и толеранција.

Со прецизен такт, смена на партнери, наклони и насмевки, танцот на гевгелиските матуранти во центарот на Гевгелија се одвиваше синхронизирано со другите придружници на оваа меѓународна манифестацијата. Во Гевгелија оваа шаренило од игра, бои и насмевки привлече многу публика која со задоволство им аплаудираше на крајот од матурската парада, која го симболизира новното созревање и крајот на средношколското образование.

Освен убавата музичко-танцова гледка за намерните и случајните минувачи на шеталиштето кои со љубопитност ја проследија годинешната „Матурска парада“, настанот има за цел и да испрати порака за не насилство и толеранција.

Организатор на настанот е СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, а покровител општина Гевгелија.

 

 

Last modified on Петок, 17 Мај 2019 - 13:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Висока 62,17% излезност до 19 часот во Гевгелија

Гевгеличани ги рушат рекордите по број на излезност во својата општина на секој

Повеќе

Излезноста од 52,35% во Гевгелија до 17 часот, на ново на држава 38,78%

Општина Гевгелија продолжува со висока излезност и свест на своето гласачко

Повеќе

Излезноста во Гевгелија до 17 часот е 44%, а на ново на држава 38,78%

Општина Гевгелија продолжува со висока излезност и свест на своето гласачко

Повеќе

Во општина Гевгелија излезност од 34,63% до 13 часот

Во текот на денешниот ден за гласање на 10-те по ред Парламентарни избори во

Повеќе

Денес гласаа 179 болни лица во општина Гевгелија

Од вкупно пријавените 8.846 болни, хронично болни, изнемоштени и лица згрижени

Повеќе

Од утре на летување на државен трошок - Ваучерите за туризам стапуваат во

Туристичкото лето и капацитетите од понудата на домашните летни, бањски,

Повеќе

Тешко повреден 19 годишен мотоциклист од Гевгелија

Од денешниот билтен на евидентирани полициски извештаи за кои јавува МВР

Повеќе

Денес гласаат 697 лица во карантин и самоизолација, еден е од Гевгелија

Во трите дена за гласање определени за изјаснување на граѓаните на 10-те по ред

Повеќе

Прес на СДСМ Гевгелија - Претседателот Видимче со порака до гласачите да

На 15 јули треба да гласаме за продолжување на сигурниот пат на напредокот што

Повеќе

Заев и Димитров во Миравци: „Сите правци водат во Миравци“

Миравчани горди што од своето место ќе го имаат новиот пратеник од редовите на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.