Топ Новости

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Четврток, 23 Мај 2019

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и утре со литургии и концерти на духовна музика ги чествуваат своите патрони, Светите браќа Кирил и Методиј.
Денеска во црквата беше отслужена Вечерна богослужба, а веднаш по тоа чествувањето продолжи со настап на Црковниот хор "Свети Јован Кукузел“ и Градскиот мешан хор „Гортинија“ со пригоден избот на репертоар од духовни хорски изведби.

Утрешниот ден, петок 24 мај, во 7 часот ќе се служи Утрена богослужба, а во 8:15 часот Света Божествена литургија.

Гевгелиското архиерејско намесништво упати покана до своите верници и поклоници на црквата и традиционалните чествувања да им се приклучат во чествувањата на Светите браќа Кирил и Методиј со посета на верските храмови и литургиите во нивна чест со зборовите: „Дојдете да се насладите, од оваа духовна трпеза“.

Дојдете, верни, да ги восфалиме богоносните отци Кирил и Методиј проповедници на благочестието, кои болснаа со добродетели, вистински столбови и темели на Црквата.

За многу години! 

Православната црква денеска ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот е дел од црковниот календар. Министерството за труд објави дека 24 мај е во календарот на државни празници и неработен ден за православните христијани."""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Четврток, 23 Мај 2019 - 22:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Излезноста од 52,35% во Гевгелија до 17 часот, на ново на држава 38,78%

Општина Гевгелија продолжува со висока излезност и свест на своето гласачко

Повеќе

Излезноста во Гевгелија до 17 часот е 44%, а на ново на држава 38,78%

Општина Гевгелија продолжува со висока излезност и свест на своето гласачко

Повеќе

Во општина Гевгелија излезност од 34,63% до 13 часот

Во текот на денешниот ден за гласање на 10-те по ред Парламентарни избори во

Повеќе

Денес гласаа 179 болни лица во општина Гевгелија

Од вкупно пријавените 8.846 болни, хронично болни, изнемоштени и лица згрижени

Повеќе

Од утре на летување на државен трошок - Ваучерите за туризам стапуваат во

Туристичкото лето и капацитетите од понудата на домашните летни, бањски,

Повеќе

Тешко повреден 19 годишен мотоциклист од Гевгелија

Од денешниот билтен на евидентирани полициски извештаи за кои јавува МВР

Повеќе

Денес гласаат 697 лица во карантин и самоизолација, еден е од Гевгелија

Во трите дена за гласање определени за изјаснување на граѓаните на 10-те по ред

Повеќе

Прес на СДСМ Гевгелија - Претседателот Видимче со порака до гласачите да

На 15 јули треба да гласаме за продолжување на сигурниот пат на напредокот што

Повеќе

Заев и Димитров во Миравци: „Сите правци водат во Миравци“

Миравчани горди што од своето место ќе го имаат новиот пратеник од редовите на

Повеќе

Пристигна избирачкиот материјал во ОИК Гевгелија, право на глас имаат 19.107

Општинската изборна комисија во текот на вчерашниот ден го прими гласачкиот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.