Топ Новости

Чествување на Светите Кирил и Методиј

Четврток, 23 Мај 2019

Гевгелиската епархија и Црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Гевгелија денеска и утре со литургии и концерти на духовна музика ги чествуваат своите патрони, Светите браќа Кирил и Методиј.
Денеска во црквата беше отслужена Вечерна богослужба, а веднаш по тоа чествувањето продолжи со настап на Црковниот хор "Свети Јован Кукузел“ и Градскиот мешан хор „Гортинија“ со пригоден избот на репертоар од духовни хорски изведби.

Утрешниот ден, петок 24 мај, во 7 часот ќе се служи Утрена богослужба, а во 8:15 часот Света Божествена литургија.

Гевгелиското архиерејско намесништво упати покана до своите верници и поклоници на црквата и традиционалните чествувања да им се приклучат во чествувањата на Светите браќа Кирил и Методиј со посета на верските храмови и литургиите во нивна чест со зборовите: „Дојдете да се насладите, од оваа духовна трпеза“.

Дојдете, верни, да ги восфалиме богоносните отци Кирил и Методиј проповедници на благочестието, кои болснаа со добродетели, вистински столбови и темели на Црквата.

За многу години! 

Православната црква денеска ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот е дел од црковниот календар. Министерството за труд објави дека 24 мај е во календарот на државни празници и неработен ден за православните христијани."""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Четврток, 23 Мај 2019 - 22:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сугарески на увид на изградбата на патната мрежа во Гевгелија и Богданци

Во текот на летната сезона, додека временските услови погодуваат за работа, на

Повеќе

Караорман ќе добие нова водоводна мрежа

Населбата Караорман, каде годиниве наназад имаше интензивна градежна активност

Повеќе

Обвинителството ја прошири истрагата за „Рекет“ и бара притвор за Катица Јанева

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на прес конференција одржана

Повеќе

Поделени картички за зелена нафта на земјоделци од општина Гевгелија

Со доделување на картички за набавка на субвенционирано дизел гориво за

Повеќе

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.