Топ Новости

Првите капачи во Дојран

Недела, 26 Мај 2019

Сончевите денови од топлиот продолжен викенд со температури до 29 и 30 степен целзиусови донесе многу гости и викендаши на брегот на Дојрансккото езеро и првите капачи.
Забележителни беа групните туристички посети по хотелските комплекси, полните ресторани и угостителски објекти, но и плажите ги добија своите први уживатели на сонцето и водата. Некои се сончаа, некои играа на песокта, некои се освежуваа во езерските води.

Дојран е подготвен за претстаојната туристичка сезона, со песочни плажи, обновени чадори од трска, лежалки. Недостасуваат соблекувални за капачите, но сигурно ќе ги има за време на летната туристичка сезона.

Езерото со своите води стасало до бетонскиот ѕид на некогашната стара плажа во центарот на Стар Дојран. Според податоците на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија, водостојот на езерото е 10 сантиметри под дозволениот максимален водостој. Сега изнесува 147,24 мнм (последно мерење извршено на 23 мај во 7:30 часот), а просекот во мај изнесува 144,39 мнм. Температурата на водата измерена во четвртокот (последен податок за мерење од УХМР) е 19,6 степени целзиусови, а денеска на топлото сонце е сигурно повисока и попријатна за уживање при првото капење во езерото.

 

Last modified on Недела, 26 Мај 2019 - 13:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.