Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Пензионерски спортски игри во Гевгелија

Вторник, 28 Мај 2019

Здружението на пензионери од Гевгелија денеска е домаќин на Пензионерските спортски игри за екипите од Сојузот на пензионери од петтиот регион, каде припаѓа и нашата општинска организација на пензионери.

Пензионерите од осум општини од регионот Гевгелија, Богданци, Дојран, Валандово, Кавадарци, Неготино, Велес и Демир Капија се построија да ги претстават своите натпреварувачки екипи на Спортското игралиште во градот домаќин. Овде најавија дена ќе се натпреваруват во 11 спортски дисциплини, и тоа: тегнење на јаже, трки на 80 метри за мажи и 60 метри за жени, фрлање на кугла, скок од место, стрелање со воздушна пушка, слободни фрлања во кошарка, изведување пенали на мали голови, шах, пикадо, домино и табла.

Поздравувајќи ги учесниците на 24-те спортски пензионерски игри Потпретседателот на Сојузот на здруженијата на пензионери на Република Македонија, Чока Ментор, ја истакна важноста на овие спортски собирања,кои на пензионерите им овозможуваат активно стареење и меѓусебно другарување. За виталноста н а пензионерите и организационата ширина на спортските игри зборува податокот што тие пред 23 години се натпреварувале во само три дисциплини, а сега интересот е поголем и дисциплините се проширија на севкупно 11 .

Токму заради бројноста на дисциплините и бројноста на учесниците, во Гевгелија домаќинот ги отвори на располагање просториите на Пионерскиот дом, на Спортската сала 26 Април и терените на градскиот стадион.

Од името на домаќинот, Здружението на пензионери Гевгелија бројните учесници ги поздрави претседателот на гевгелиската пензионерска организација Велин Стојменов кој им посака пријатен престој и фер спортски натпревар меѓу учесниците. Здравјето и виталноста е нивната победа со самото тоа што се учесници на пензионерските игри. Но, кога веќе мора да има победницикако што е во секој спорт, најави дека победниците поединци и екипно ќе се стекнат со право на учество на Републичките пензионерски спортски игри што ќе се одржат во месец септември.

Добредојде на учесниците им посака и градоначалникот на општина Гевгелија посакувајќи им спортска среќа на сите учесници кои на овој начин искажуваа активна духовна релаксација и порача да победат најдобрите.

Првите Републички пензионерски спортски игри се одржани во 1996 година во Охрид со 150 учесници, а следната година 1997 домаќин била гевгелиската пензионерска организација, кога бројот на учесници бил дуплиран со 350 учесници. Денешните спортски регионални игри е домаќинска улога на Организацијата на пензионери во Гевгелија на регионално ниво со учество на над 200 пензионери.


Last modified on Вторник, 28 Мај 2019 - 18:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.