Топ Новости

Шестгодишна соработка меѓу Гевгелија и Пазин

Петок, 31 Мај 2019

Збратимениот град Пазин денеска го прославува својот општински празник, што е повод за возвратна посета од делегација на општина Гевгелија.
Општинска делегација од Гевгелија ја сочинуваат градоначалникот на општината Сашо Поцков, претседателот на Советот на општина Гевгелија Ташко Дојчинов и член на Советот на општината Тодор Ристов.

Делегацијата од Гевгелија, заедно со домаќините и збратимените општини Јабланица и Параќин предпладнево положија цвеќе на паднатите борци за слобода од овој крај, на градските гробишта „Мој мир“.

Потоа, делегацијата присуствуваше на свечената седница на Советот на градот Пазин, на која свое обраќање имаше градоначалникот Ренато Крулчиќ. По повод општинскиот празник, на свечената седница беа доделени признанија и награди на градот Пазин. Притоа, беа презентирани досегашните резултати во развојот на Пазин, кој всушност е седиште на Истарската жупанија. Посебно во локалниот економски развој како резултат на развиеното задругарство.

Општина Гевгелија и градот Пазин се збратимија во јануари 2013 година и во овој период, покрај редовните контакти и соработка, беше заеднички реализиран проектот за унапредување на комуникацијата и транспарентноста во рамки на програмата „ЕУ за граѓаните“. На средбата со градоначалниците од збратимените општини и домаќините стана збор и за унапредување на соработката. На овој план се истакнуваат можностите за заедничките настапи пред европските инвестициони програми, но и поврзување на бизнис заедницата помеѓу општините како грант партнери во соработката со Европската Унија. Притоа, како посебни значајни се посочени искуствата на Пазин на овој план.

Општината Пазин со своите 9.000 жители е најмала во Хрватска, но и со најмала невработеност од само 7 отсто. Со заедничка заложба добрите искуства од двете општини дoгoвoрено е да се споделат за доброто на граѓаните на Гевгелија и Пазин.

Вчера градоначалникот Крулчиќ го најави продолжетокот на проектот „Пресметка Пазин“ со кој граѓаните сами бираат кои комунални проекти ќе се градат на ниво на општината во вредност од 800.000 куни (национална валута во Хрватска).
Денот на градот Пазин, центарот на Истарската жупанија ќе се одбележува со низа свечености од денеска 31 мај до 13 јуни.


Last modified on Петок, 31 Мај 2019 - 18:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

Противпожарен воз од Велес до Гевгелија

Во функција на противпожарна безбедност долж железничката пруга од Велес до

Повеќе

Локализиран шумскиот пожар на Осогово

Шумскиот пожар кој избувна на локација стар пат с.Бели-Пониква утринава околу

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.