Одбележан патронот на ООУ „Кочо Рацин“ во Нов Дојран

Понеделник, 03 Јуни 2019

Вредните ученици од Општинското основно училиште „Кочо Рацин“ од Нов Дојран, заедно со наставниот персонал и гости од локалната самоуправа денес го одбележаа патрониот празник на училиштето.

Децениите образовна дејност во ова населено место е под закрилата и литературниот спомен на македонскиот поет, книжевен деец и комунистички активист Коста Солев Рацин од Велес. Коста Солев Рацин (1908 - 1943) е една од најистакнатите интелектуалци што ги дала Македонија во периодот помеѓу двете светски војни, но и воопшто. Најпознат е по својата збирка песни „Бели мугри“, поради која се смета за основоположник на современата македонската литература. Пишува и објавува неколку статии и трудови од областа на литературната критика, филозофијата и историјата што од него ќе направат најпознат македонски интелектуалец и прогресивен мислител на просторите на бивша Југославија. Загинува на 34 годишна возраст во местото Лопушник на 13 јуни 1943 година за време на Народоноослободителната Борба.

По повод 76 одишнината од неговата несреќна смрт и децениите образовна дејност во Нов Дојран, одбележувањата на патронатот започнаа со положување свежо цвеќе на бистата од Кочо Рацин која се наоѓа во дворот на училиштето. Директорката на ООУ, градоначалникот Анго Ангов, претставници на наставничкиот совет и од локалната самоуправа со наклон искажаа почит во втемелените вредности на овој плоден и значаен македонски книжевник, поет и литературен деец, наш најдобар поет помеѓу двете светски војни - инаку истакнат работнички и комунистички деец за време на НОБ.

Потоа одбележувањата продолжија со културно уметничка програма подготвена и изведена од учениците. На сцената пред присутната публика беа почестени со внимание, признанија и вредносни ваучери од Општина Дојран сите наградени ученици на општински, регионални и републички натпревари од областите на наставните предмети кои се дел од образовниот систем на училиштето.

Градоначалникот Ангов додели вредносни ваучери на двајца ученици кои се натпреваруваа и освоија прво и второ место на државни натпревари и пофалници и благодарници на заслужни ученици за постигнати успеси на регионални и училишни натпревари.
Тој изрази благодарност до наставниците и учениците за прекрасната организација и им посака да имааат успеси во иднина и како во учењето така и во реализацијата на своите стекнати училишни знаења со цел да станате позитивни промотори на училиштето и на општина Дојран.

 

Last modified on Понеделник, 03 Јуни 2019 - 22:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.