Топ Новости

Одбележан патронот на ООУ „Кочо Рацин“ во Нов Дојран

Понеделник, 03 Јуни 2019

Вредните ученици од Општинското основно училиште „Кочо Рацин“ од Нов Дојран, заедно со наставниот персонал и гости од локалната самоуправа денес го одбележаа патрониот празник на училиштето.

Децениите образовна дејност во ова населено место е под закрилата и литературниот спомен на македонскиот поет, книжевен деец и комунистички активист Коста Солев Рацин од Велес. Коста Солев Рацин (1908 - 1943) е една од најистакнатите интелектуалци што ги дала Македонија во периодот помеѓу двете светски војни, но и воопшто. Најпознат е по својата збирка песни „Бели мугри“, поради која се смета за основоположник на современата македонската литература. Пишува и објавува неколку статии и трудови од областа на литературната критика, филозофијата и историјата што од него ќе направат најпознат македонски интелектуалец и прогресивен мислител на просторите на бивша Југославија. Загинува на 34 годишна возраст во местото Лопушник на 13 јуни 1943 година за време на Народоноослободителната Борба.

По повод 76 одишнината од неговата несреќна смрт и децениите образовна дејност во Нов Дојран, одбележувањата на патронатот започнаа со положување свежо цвеќе на бистата од Кочо Рацин која се наоѓа во дворот на училиштето. Директорката на ООУ, градоначалникот Анго Ангов, претставници на наставничкиот совет и од локалната самоуправа со наклон искажаа почит во втемелените вредности на овој плоден и значаен македонски книжевник, поет и литературен деец, наш најдобар поет помеѓу двете светски војни - инаку истакнат работнички и комунистички деец за време на НОБ.

Потоа одбележувањата продолжија со културно уметничка програма подготвена и изведена од учениците. На сцената пред присутната публика беа почестени со внимание, признанија и вредносни ваучери од Општина Дојран сите наградени ученици на општински, регионални и републички натпревари од областите на наставните предмети кои се дел од образовниот систем на училиштето.

Градоначалникот Ангов додели вредносни ваучери на двајца ученици кои се натпреваруваа и освоија прво и второ место на државни натпревари и пофалници и благодарници на заслужни ученици за постигнати успеси на регионални и училишни натпревари.
Тој изрази благодарност до наставниците и учениците за прекрасната организација и им посака да имааат успеси во иднина и како во учењето така и во реализацијата на своите стекнати училишни знаења со цел да станате позитивни промотори на училиштето и на општина Дојран.

 

Last modified on Понеделник, 03 Јуни 2019 - 22:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

Противпожарен воз од Велес до Гевгелија

Во функција на противпожарна безбедност долж железничката пруга од Велес до

Повеќе

Локализиран шумскиот пожар на Осогово

Шумскиот пожар кој избувна на локација стар пат с.Бели-Пониква утринава околу

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.