Топ Новости

Запознајте ги војниците - јавен настан во Гевгелија

Петок, 07 Јуни 2019

Македонија го потпиша протоколот на НАТО, а деновиве се изведува и специјална вежба со војници од АРМ и НАТО силите на Криволак. Искуството за спремнста на државата во сверата на одбраната да се приклучи на земјите од НАТО Алијансата е предизвик да се покаже зошто Македонија е веќе спремна да седне на 30-то столче на масата со рамноправните членки на НАТО Сојузот.

Во тој контекс, Амбасадата на САД во Република Северна Македонија организира јавен настан со наслов „Запознајте ги војниците“, а ќе се одржи во сабота во центарот на Гевгелија, со почеток во 18:00 часот.

Во повикот од организаторите, Амбасада на САД во РСМ се вели:
- „Дали сте подготвени да ја запознаете армијата? Во сабота на 8 јуни, војниците на САД и Армијата на Република Северна Македонија ќе бидат во Гевгелија за да ги претстават своите уникатни воени возила и интересна опрема.
Дојдете да ги разгледате овие возила и опрема одблиску, и да се запознаете со војниците!“ се вели во поканата за јавниот настан од организаторите.

 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Петок, 07 Јуни 2019 - 14:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

Противпожарен воз од Велес до Гевгелија

Во функција на противпожарна безбедност долж железничката пруга од Велес до

Повеќе

Локализиран шумскиот пожар на Осогово

Шумскиот пожар кој избувна на локација стар пат с.Бели-Пониква утринава околу

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.