Топ Новости

НАТО презентација - „Запознајте ги војниците“ во Гевгелија

Сабота, 08 Јуни 2019

Попладнево, во центарот на Гевгелија 25 војници на АРМ и 15 војници на САД со опрема и возила пред гевгеличани ја демонстрираа подготвеноста на НАТО силите за одбрана на безбедноста на земјата.

Ова е дел од вежбата „Одлучен удар“ која деновиве се одвива на полигонот кај Криволак, а на која учествуваат 2.700 припадници од армиите на шест држави: домаќинот Македонија, потоа Соединетите Американски Држави, Албанија, Бугарија, Црна Гора и Литванија.

Гевгеличани, а особено помладите со интерес го проследија јавниот настан кој за прв пат се одржува во Гевгелија, со посета на војници од армијата на САД и АРМ. На двете страни од улицата во центарот воцентаротна Гевгелија беа паркирани, отворени и достапни за секој љубопитен гледач да влезе во возилата, да погледне низ војничкиот визор од паркираните: Страјкер, Хамви, FMTV, Ивеко камион, Мерцедес санитетско возило, Кобра со митралез, Хамер и Хермелин.

Најмногу внимание кај децата привлече маскираниот снајперист со далекустрелно снајперско оружје 12,7 mm „Црна стрела“ со дострел од 1.200 метри, кој трпеливо позираше со децата.

Посетите на дел од единиците од вежбата на НАТО „Одлучен удар“ кои вечерва беа во Гевгелија, ќе продолжат со средби со граѓаните уште во седум други градови, и тоа: Свети Николе, Кавадарци, Радовиш, Струмица, Битола, Тетово и во Скопје на 5 јули, со што завршуваат презентациите „Запознајте ги војниците“, изјави за GevgelijaNET потполковникот Мартиновиќ од составот на АРМ.


Last modified on Сабота, 08 Јуни 2019 - 21:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

Противпожарен воз од Велес до Гевгелија

Во функција на противпожарна безбедност долж железничката пруга од Велес до

Повеќе

Локализиран шумскиот пожар на Осогово

Шумскиот пожар кој избувна на локација стар пат с.Бели-Пониква утринава околу

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.