Топ Новости

16 медаљи за гевгелиските математичари на „Кенгур без граници 2019“

Недела, 09 Јуни 2019

Меѓународниот натпревар „Кенгур без граници“ кој се одржува во исто време во земјте од Европа и годинава привлече илјадници млади математичари во натпревар по знаењата и предизвиците од математиката.
После првиот круг одржан во март годинава, вчера на Машинскиот факултет во Скопје се одржа вториот круг од натпреварот по математика „КЕНГУР 2019“, а во организација на Сојузот на математичари на Македонија. За пофалба е што учениците од ООУ „крсте Мисирков“ од Гевгелија се вратија со 16 освоени медаљи, и тоа осум златни за освоено прво место, четири сребрени и четири бронзени медали за освоени втори и трети места во своите наставни дисциплини. Тоа се вкупно 38% наградени ученика од вкупниот број на 42 ученика/учесника од ова гевгелиско основно училиште.

Ќе ги издвоиме најголемите: Ученичката Даниела Јованова го освои I-то место и се стекна со Диплома и златен медал за математичките знаења од возрасната хрупа за IX одделение.
Ученикот Благоја Панов, од IX-то одделение при ООУ „Крсте Мисирков“ исто од Гевгелија ја освои третата награда и бронзен медал на финалниот круг на „Кенгурко 2019“.

Финалниот круг на „Кенгур без граници 2019“ за ученици од основно образование го следеше комисија на Сојузот на математичари на Македонија, а дипломите ги потпиша Претседателот на Бордот на „Армаганка“ за меѓународни натпревари, проф. д-р Алекса Малчески, од името на организаторот на „Кенгурко 2019“.

Меѓународниот натпревар по математика „Кенгур 2019“ се одржува секогаш на ист ден во цела Европа и на истиот активно учествуваат ученици од сите земји. Целта на овој натпревар е да се зголеми интересирањето за математиката и природните науки, да се зголеми степенот на логичкото размислување кај учениците, како и да се искорити стекнатото знење по математика.

ООУ „Крсте Мисирков“ горди на успесите на своите ученици испорачаачеститки со пораките:
„Прекрасен МАТЕМАТИЧКИ ДЕН. Втор круг КЕНГУР 2019
Прекрасни успеси. Иако учебната година завршува, љубовта кон математиката е голема. Осум златни медаљи. Четири сребрени и четири бронзени медаљи, а останатите пофалени.
Честитки до сите натпреварувачи од IV до IX одделение и до нивните ментори за постигнатите успеси“.

Им честитаме и ние за сите постигнати успеси и за знаењето кое го покажаа со учество на овој математички престижен меѓународен натпревар.

 

Last modified on Недела, 09 Јуни 2019 - 15:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

Противпожарен воз од Велес до Гевгелија

Во функција на противпожарна безбедност долж железничката пруга од Велес до

Повеќе

Локализиран шумскиот пожар на Осогово

Шумскиот пожар кој избувна на локација стар пат с.Бели-Пониква утринава околу

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.