Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Среда, 12 Јуни 2019

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од Хрватска и исто толку години остваруваат посети, размена, соработка.
Денеска, по повод општинскиот празник 12 јуни, делегација на општина Дојран е во посета на збратимената општина Медулин. Делегацијата ја предводи градоначалникот Анго Ангов, а заедно со него се и претставници од локалната самоуправа како и претседателот на Младинскиот Совет на Дојран, Ристо Џинов.

На свечениот ден на општината Медулин денеска делегацијата од југот на Македонија беше примена во кабинетот на градоначалникот на Медулин, Горан Буиќ.

Градоначалникот Горан Буиќ им изрази добредојде на гостите и ги поздрави сите членови на македонската делегација од Дојран, заблагодарувајќи им се на долгогодишна соработка меѓу двете општини, која трае од 2012 година, со потпишување на договор за збратимување.
Домаќинот, Градоначалникот Буиќ им ја презентираше програмата што ги очекува во овој тридневен престој во Општина Медулин и со особено задоволство ги покани денес во 18 часа на свечена седница на Советот на општината по повод Денот на Општина Медулин и отворање на Археолошкиот парк Вижула во 19 часот.

Градоначалникот Дојран Анго Ангов, заблагодарувајќи се за срдечниот прием во збратимената општина Медулин изјави дека му е задоволство да соработува со таква општина од која може да понесе искуства од различни области со оглед на степенот на развиеност на Општината Медулин. Тој на својот колега Буиќ му подари плакета со грбот на Општина Дојран за спомен и сеќавање на посетата и соработката.

На присутните им се обрати и претседателот на Советот на Општина Медулин Ана Жуфиќ, како и претседателот на Советот на младите од општина Дојран, Ристо Џинев, по што сите заедно заминаа на разгледување на општината и нејзините знаменитости.

Општината Медулин е дел од Истарската жупанија во Република Хрватска. Има околу 6.500 жители. Основана е на почетокот од 1993 година, а до тогаш била дел од Општина Пула. Медулин е сместен на самиот југ од Истарскиот полуостров. Излезот на море и туризмот како стопанска предност на регионот ги приближиле за соработка со Дојран и традиционалните вредности на дојранскиот туризам.


Last modified on Среда, 12 Јуни 2019 - 19:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Убав сончев празничен ден

Гевгеличани и околните места денеска ги осветли убав сончев ден, а и неработен,

Повеќе

Денес е Задушница - ден за спомен на починатите

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот

Повеќе

Меркел до Заев: Бундестагот ќе одобри старт на преговорите со ЕУ во септември

На денешната средба на Премиерот Зоран Заев со Германската канцеларка Ангела

Повеќе

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од

Повеќе

Селото Марвинци ќе добие нов асфалт

Селото Марвинци, деновиве ќе добие нов асфалт.

Од општина Валандово

Повеќе

Почна исплатата на зголемената социјална помош

Согласно правата предвидени со новата социјална реформа од денеска започна

Повеќе

Уапсен е државниот секретар во МИОА осомничен за земање мито

Корупциски скандал со Европските фондови во државата. Поради земање провизија

Повеќе

Почнува летниот распуст за учениците

Денеска е последниот училишен ден од школската година, со што почнува летниот

Повеќе

Запален автомобил предизвика застој пред Смоквица

Пред половина час на автопатот „Пријателство“ на делницата од Смоквица кон

Повеќе

16 медаљи за гевгелиските математичари на „Кенгур без граници 2019“

Меѓународниот натпревар „Кенгур без граници“ кој се одржува во исто време во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.