Топ Новости

Општина Дојран во посета на збратимената општина Медулин

Среда, 12 Јуни 2019

Веќе седум години како општина Дојран е збратимена со општина Медулин од Хрватска и исто толку години остваруваат посети, размена, соработка.
Денеска, по повод општинскиот празник 12 јуни, делегација на општина Дојран е во посета на збратимената општина Медулин. Делегацијата ја предводи градоначалникот Анго Ангов, а заедно со него се и претставници од локалната самоуправа како и претседателот на Младинскиот Совет на Дојран, Ристо Џинов.

На свечениот ден на општината Медулин денеска делегацијата од југот на Македонија беше примена во кабинетот на градоначалникот на Медулин, Горан Буиќ.

Градоначалникот Горан Буиќ им изрази добредојде на гостите и ги поздрави сите членови на македонската делегација од Дојран, заблагодарувајќи им се на долгогодишна соработка меѓу двете општини, која трае од 2012 година, со потпишување на договор за збратимување.
Домаќинот, Градоначалникот Буиќ им ја презентираше програмата што ги очекува во овој тридневен престој во Општина Медулин и со особено задоволство ги покани денес во 18 часа на свечена седница на Советот на општината по повод Денот на Општина Медулин и отворање на Археолошкиот парк Вижула во 19 часот.

Градоначалникот Дојран Анго Ангов, заблагодарувајќи се за срдечниот прием во збратимената општина Медулин изјави дека му е задоволство да соработува со таква општина од која може да понесе искуства од различни области со оглед на степенот на развиеност на Општината Медулин. Тој на својот колега Буиќ му подари плакета со грбот на Општина Дојран за спомен и сеќавање на посетата и соработката.

На присутните им се обрати и претседателот на Советот на Општина Медулин Ана Жуфиќ, како и претседателот на Советот на младите од општина Дојран, Ристо Џинев, по што сите заедно заминаа на разгледување на општината и нејзините знаменитости.

Општината Медулин е дел од Истарската жупанија во Република Хрватска. Има околу 6.500 жители. Основана е на почетокот од 1993 година, а до тогаш била дел од Општина Пула. Медулин е сместен на самиот југ од Истарскиот полуостров. Излезот на море и туризмот како стопанска предност на регионот ги приближиле за соработка со Дојран и традиционалните вредности на дојранскиот туризам.


Last modified on Среда, 12 Јуни 2019 - 19:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Летна еколошка акција во Гевгелија

Во пресрет на почетокот на учебната година Општина Гевгелија и ЈПКД „Комуналец“

Повеќе

Продажба на градежно земјиште во Гевгелија

Единаесет градежни парцели во државна сопственост, со вкупна површина од 10.991

Повеќе

Авиони-канадери го угаснаа пожарот кај Мамино на Погана

Пожарот кој вчера беше регистриран во областа Мамино, на Погана, во близина на

Повеќе

Агенцијата за медиуми решава за прекршоци на 4 локални телевизии

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска на седница

Повеќе

Се асфалтира последниот километар од патот Негоци-Серменин

Патот долг 27 километри од Негорци до планинското село Серменин на Кожуф

Повеќе

Амазонија гори две недели, чадот се гледа од вселената

Бразилската вселенска агенција извести дека бројните пожари кои ја зафатија

Повеќе

Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во

Повеќе

Сугарески на увид на изградбата на патната мрежа во Гевгелија и Богданци

Во текот на летната сезона, додека временските услови погодуваат за работа, на

Повеќе

Караорман ќе добие нова водоводна мрежа

Населбата Караорман, каде годиниве наназад имаше интензивна градежна активност

Повеќе

Обвинителството ја прошири истрагата за „Рекет“ и бара притвор за Катица Јанева

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на прес конференција одржана

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.