Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Одбележување на Светскиот ден на бегалците во Гевгелија

Четврток, 20 Јуни 2019

Со штанд на УНХЦР на градскиот плоштад во Гевгелија од 08 до 20 часот денеска волонтери на оваа меѓународна организација комуницираат со граѓаните и споделуваат сочувства со принудно расселените бегалци по светот.

Денеска 20 јуни е Меѓународен ден посветен на бегалците.

Меѓународното бегалско право е дел од меѓународното право кое се занимава со правата и заштитата на бегалците. Тоа содржи правно-обврзувачки норми, меѓународни правни инструменти со кои се уредуваат прашањата поврзани со бегалците. Меѓународниот инструмент за уредување на ова право е Конвенцијата која се однесува на статусот на бегалците од 1951 година, донесена од Обединетите нации и Протоколот кон оваа Конвенција, донесен во 1967 година, и досега Конвенцијата ја ратификувале 145 држави, додека Протоколот 146 држави во светот.
Светскиот ден на бегалците се одбележува на 20 јуни секоја година, а почетокот на неговото одбележување датира од 4 декември 2000 година, кога била усвоена Резолуцијата 55/76 со која се означува 50-годишнината од усвојувањето на Конвенцијата која се однесува на статусот на бегалците.

Според статистиката на УНХЦР (Канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации) низ светот има близу 60 милиони принудно раселени лица, а дневно околу 43.000 луѓе бегаат од своите домови барајќи заштита надвор од територијата на својата држава.

Македонија ги почитува меѓународните конвенции, а со Транзитниот центар „Винојуг“ кај македонско-грчката граница им пружа помош на бегалците од јужноафричките и азиските подрачја зафатени со внатрешни воени конфликти.

Со фотографија на штандот поставен во центарот на Гевгелија и споделување на социјалните мрежи со хаштагот #StepWithRefugees бројни гевгеличани го запоседнаа штандот во Гевгелија и на овој начин покажаа солидарност со бегалците, лицата кои биле приморани да ги напуштат своите домови.
Овие активности со типизирани штандови се спроведуваат уште во Скопје, (пред Сити мол, Бисер, и на влезот на ГТЦ кон Плоштад) и во Куманово (плоштад).

Гевгелија е дел од оваа меѓународна акција на UNHCR. Испратете порака на поддршка на меѓународната грижа кон оваа категорија луѓе, со посета на штандот на UNHCR кој во центарот на Гевгелија Ве очекува до 20 часот и споделете ја Вашата поддршка со #StepWithRefugees.Last modified on Четврток, 20 Јуни 2019 - 14:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.