Валандовски средношколци Елена и Борис во финале на Genius Olympiad во Њујорк

Четврток, 20 Јуни 2019

Елена Гребенакова и Борис Китановиќ, ученици во втора година гимназија при СОУ "Гоце Делчев" - Валандово, под менторство на проф. Ташка Гетова и проф. м-р Стојан Манолев, со својот проект, во категорија "Science", се пласираа меѓу најдобрите во финалето на "Genius Olympiad", кој се одржува во Oswego, New York, America.

Од почетокот на неделава тие се во Њујорк каде учествуваат на Олимпијадата за млади научници од 17 - 22 јуни 2019. Таму, валандовските ученици ќе се претстават со иновативен производ кој придонесува во процесот на рециклажа на алуминиум и има позитивно влијание врз животната средина, а воедно и го олеснува секојдневниот живот на луѓето. На олимпијадата учествуваат земји ширум светот.

За својата инспирација за проектот и учеството на оваа меѓународна олимпијада двајцата ученици изјавуваат:
- „Часовите по физика и проектната по иновации ја пробудија креативноста во нас и ни' дадоа силна мотивација да направиме ваков проект, производ кој има позитивно влијание врз животната средина, а воедно и го олеснува секојдневниот живот на луѓето.

Елена и Борис беа меѓу најдобрите во финалето на квалификациониот натпревар во Турција?

- „Во моментот кога дознавме дека сме во најдобрите 10 тима по категорија, сфативме колкав успех сме постигнале и дека целиот наш труд се исплатеше. Таму ние го претсатвивме нашиот проект, но покрај тоа се запознаеме со учесниците, од вкупно 90 тима од различни земји, имавме можност да вкусиме традиционални јадења од Ирак, да го видиме традиционалниот танц на Чешка, да го видиме Босфорот преку крастарење, како и да се запознаеме со културите на многуте други земји учесници.


За своите очекувања од олимписката презентација во Америка, Елена и Борис изјавуваат:
- „Пред сé очекуваме да се претставиме успешно со нашиот проект. Да спознеме за тамошното образование, развојот во науката и нивото на свеста кај луѓето за животната средина. Да се запознаеме со ученици ширум светот и да размениме мислења, да спознаеме за нвната култура и начин на живот“, велат креативните валандовчани.

„Genius Olympiad“ промовира глобално размислување за прашањата за животната средина и постигнување на одржливост преку: основните науки, уметност, креативно пишување инженерство, дизајн и развој на бизнисот.

Фокусот е ставен на следните цели: Да им воозможи на средношколците од цел свет да се справат со еколошките проблеми и да ги извлечат своите способности да произведат решенија; Да ги инспирира да придонесат за заштита и подобрување на животната средина; Да се обезбеди форум за млади од целиот свет да се здружат и да споделат идеи и да се информира јавноста за глобалните еколошки проблеми.


Од Валандовското средно училиште им упатија порака за среќен пат, во неделата при нивното полетување за Америка од аеродромот во Скопје.


""""""""""""""""""""""
Last modified on Четврток, 20 Јуни 2019 - 15:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

Во сабота без струја Гевгелија и 11 населени места


Поради работа на реконструкција и модернизирање на електродистрибутивната мрежа

Повеќе

Обнова на хоризонталната сигнализација на улиците во Гевгелија

Од денеска на главните сообраќајници во Гевгелија работници на фирмата „Виа

Повеќе

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.