Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Петок, 21 Јуни 2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на изведбените работи за рехабилитацијата на регионалниот пат Р1109, делницата Гевгелија-Богданци-Фурка, во должина од 15,8 километри.

Според првите програмски постулати беше во план да се опфати и делницата од Дедели до Фурка, но таа е изоставена од тендерската документација и конечната изведбена активност ќе се одвива на потегот од Гевгелија до Фурка.

Новата траса, која е опишана во ЛОТ 4 од тендерот за рехабилитација на регионални патишта ќе се гради со средства од Светска банка. При тоа, освен нова асфалтна постилка патот од сегашните четири ќе биде проширен на 5,5 метри со што се смета дека овој многу фреквентен пат, освен што ќе биде поширок и побезбеден, ќе стане и експресен регионален пат.
По најавата за рехабилитација на овој регионален пат општинита Гевгелија, Богданци и Дојран кои се поврзуваат со овој пат, вршеа проценки и проверки дали патот е изграден на државно земјиште, или ќе треба да се направи експропријација доколку на некои места ќе мора да се навлезе во приватно земјиште.

Овие зафати на регионалниот пат Р1109, според тендерот се предвидени да завршат во рок од 12 месеци, а за истите ќе бидат потрошени околу 1,5 милиони евра.


Last modified on Петок, 21 Јуни 2019 - 13:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.