Нов асфалт и проширување на регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка

Петок, 21 Јуни 2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски денеска го најави почетокот на изведбените работи за рехабилитацијата на регионалниот пат Р1109, делницата Гевгелија-Богданци-Фурка, во должина од 15,8 километри.

Според првите програмски постулати беше во план да се опфати и делницата од Дедели до Фурка, но таа е изоставена од тендерската документација и конечната изведбена активност ќе се одвива на потегот од Гевгелија до Фурка.

Новата траса, која е опишана во ЛОТ 4 од тендерот за рехабилитација на регионални патишта ќе се гради со средства од Светска банка. При тоа, освен нова асфалтна постилка патот од сегашните четири ќе биде проширен на 5,5 метри со што се смета дека овој многу фреквентен пат, освен што ќе биде поширок и побезбеден, ќе стане и експресен регионален пат.
По најавата за рехабилитација на овој регионален пат општинита Гевгелија, Богданци и Дојран кои се поврзуваат со овој пат, вршеа проценки и проверки дали патот е изграден на државно земјиште, или ќе треба да се направи експропријација доколку на некои места ќе мора да се навлезе во приватно земјиште.

Овие зафати на регионалниот пат Р1109, според тендерот се предвидени да завршат во рок од 12 месеци, а за истите ќе бидат потрошени околу 1,5 милиони евра.


Last modified on Петок, 21 Јуни 2019 - 13:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

Во сабота без струја Гевгелија и 11 населени места


Поради работа на реконструкција и модернизирање на електродистрибутивната мрежа

Повеќе

Обнова на хоризонталната сигнализација на улиците во Гевгелија

Од денеска на главните сообраќајници во Гевгелија работници на фирмата „Виа

Повеќе

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.