Топ Новости

Обнова на хоризонталната сигнализација на улиците во Гевгелија

Среда, 17 Јули 2019

Од денеска на главните сообраќајници во Гевгелија работници на фирмата „Виа сигнал“ започнаа со изведба, обележување на хоризонталната сигнализација низ сообраќајниците.

Со акцијата, покрај осовинското обележување на улиците, ќе бидат обележани пешачките премини, паркинг-просторот, кружни текови, такси стојалиштата и автобуските постојки, велат од Општина Гевгелија која е нарачател и инвеститор на проектот.

Обележувањето се очекува да биде изведено на 3000 метри квадратни површина.

Хоризонталналната сигнализација е доверена за изведба на фирмата „Виа сигнал“, по пат на тендерска постапка, при избор на најповолната понуда од апликантите на тендерот.

Согласно потпишаниот договор обележувањето треба да биде завршено во рок од седум дена, доколку временските прилики не го продолжат рокот на изведба како оправдани непогодности за работа на терен.


Last modified on Среда, 17 Јули 2019 - 15:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.