Топ Новости

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Четврток, 18 Јули 2019

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со Центарот за социјални работи во Гевгелија од вчера на еднонеделен бесплатен одмор се упатени шест деца од Гевгелија.

Летниот одмор е финансиски поткрепен од Министерството, а се однесува на деца од семејства со социјален ризик. Заедно со нив се и двајца придружници и еден волонтер од Општинскиот Црвен крст од Гевгелија.

Децата се од вчера сместени и деновите од бесплатниот одмор ќе ги поминат во одморалиштето „Мајски цвет“ кое е непосредно до брегот на Охридското езеро, со плажи и терени за спортување и забава.
Со овој проект за бесплатен одмор на деца од семејства со социјален ризик преку МТСП летово ќе бидат упатени на престој во „Мајски цвет“ околу 700 деца кои се пријавиле преку општинските Центри за социјална работа. Смените ќе се изведуваат во пет наврати до крајот на летото.

Бесплатниот одмор опфаќа шест полни пансиони и го користат деца од петто до деветто одделение. Наменет е за членови на семејства корисници на гарантирана минимална помош и детски и образован додаток, деца без родители и родителска грижа, како и деца со попреченост, односно корисници на посебен додаток до 26 годишна возраст.

Им посакуваме пријатен одмор, топло сонце, мирни езерски води и многу игри и забава на сите годишноодморци во „Мајски цвет“.


Last modified on Четврток, 18 Јули 2019 - 15:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.