Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Четврток, 18 Јули 2019

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со Центарот за социјални работи во Гевгелија од вчера на еднонеделен бесплатен одмор се упатени шест деца од Гевгелија.

Летниот одмор е финансиски поткрепен од Министерството, а се однесува на деца од семејства со социјален ризик. Заедно со нив се и двајца придружници и еден волонтер од Општинскиот Црвен крст од Гевгелија.

Децата се од вчера сместени и деновите од бесплатниот одмор ќе ги поминат во одморалиштето „Мајски цвет“ кое е непосредно до брегот на Охридското езеро, со плажи и терени за спортување и забава.
Со овој проект за бесплатен одмор на деца од семејства со социјален ризик преку МТСП летово ќе бидат упатени на престој во „Мајски цвет“ околу 700 деца кои се пријавиле преку општинските Центри за социјална работа. Смените ќе се изведуваат во пет наврати до крајот на летото.

Бесплатниот одмор опфаќа шест полни пансиони и го користат деца од петто до деветто одделение. Наменет е за членови на семејства корисници на гарантирана минимална помош и детски и образован додаток, деца без родители и родителска грижа, како и деца со попреченост, односно корисници на посебен додаток до 26 годишна возраст.

Им посакуваме пријатен одмор, топло сонце, мирни езерски води и многу игри и забава на сите годишноодморци во „Мајски цвет“.


Last modified on Четврток, 18 Јули 2019 - 15:50

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.