Топ Новости

Зголемен прометот на ГП Богородица, полицијата дели вода на патниците

Сабота, 20 Јули 2019

Годишноодморските смени кои се изведуваат секој десетти ден во месецот и викенд деновите поминати покрај морскиот брег како избор на туристите кои го преплавија Граничниот премин Богородица денеска предизвикаа редица колони за излез од Македонија и влез во Грција.

Поради топлото време и чекањето повеќе часови на жешките патни асфалтни ленти екипи на МВР денеска во акција на делење вода на патниците.

Министерството за внатрешни работи издадее соопштение со кое ја информира јавноста дека денеска на граничниот премин Богородица-Евзони има подолга колона за влез во Грција, на грчка страна.
На македонска страна нема застој и поминувањето на границата е без проблеми, но се создава застој на грчка страна поради новиот електронски систем за евиденција на патниците. На граѓаните кои чекаат за влез во Грција им се дели вода додека се во граничниот простор, информираат од МВР.

Last modified on Сабота, 20 Јули 2019 - 16:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.