Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Од Стојаково до Пекинг со ново македонско-грчко пријателство

Понеделник, 22 Јули 2019

Дека патувањата зближуваат докажува и последната информација која ја добиваме од патувачкото дуо Шуклев и Николов од авантурата наречена „Од Стојаково до Пекинг со Рено 4“.
Нашите јужни авантуристи на четири тркала на пат за дома ја пропатуваа денеска Монголија и овде разменуваат на пауза патешествија со други нескротени друмски авантуристи по светот.
Животот сакаше да ги спои стојачаните Шуклев и Николов со грчкиот моторџија Меркуриос Стилијанос кој е од Крит, а моментално го „шпарта“ светот со својот мотор.

- „Се изгушкавме како браќа, и му беше мило што се сретна со луѓе од "родниот крај". Во неврзаниот муабет, силно посака односите помеѓу Македонија и Грција да одат во нагорна линија бидејќи народите (како и народностите) од двете земји го заслужуваат тоа“ раскажуваат на фејсбук нашите јужни авантуристи од Стојаково.
Тие го поканиле да дојде да ги посети во Стојаково да заиграт заедно сиртаки, а потоа како што е редот со пријателите од Грција, да си ја пробат среќата во гевгелиските казина.

Нашите Рено јунаци се веќе 72 часа на пат за дома и се приближуваат пред Новосибирск. Далечината, 24 дневното патување и уште две недели до доаѓањето дома ги прави носталгични, но со полно срце за југот и пријателствата кои ги создаваат по пат.

Добар пат јунаци. Југот Ве чека.


Last modified on Понеделник, 22 Јули 2019 - 19:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.