Топ Новости

Притвор за 25 годишен стојачанец кој криумчарел мигранти

Понеделник, 29 Јули 2019

Во текот на вчерашниот ден (во 12:15 часот) на местото викано „Касарна“ во Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица за Граничен премин и граничен надзор „Богородица“ откриле случај на нелегален пренос на мигранти на територијата на Македонија, општински атар Гевгелија.
Гевгелиските полициски сили заедно со полициски службеници од Република Унгарија со кои нашата држава има воспоставено подолгорочна соработка за сузбивање на нелегалниот влез на мигранти, запреле товарно моторно возило „Мерцедес Атего“ со скопски регистарски ознаки.

Со возилото управувало лицето В.Ќ.(25 годишна возраст) од Стојаково, општина Богданци.
По извршената проверка било утврдено дека возилото било сопственост на И.С.(32 год.) од Скопје. Во возилото биле пронајдени 79 лица - мигранти, јавуваат од МВР.

Согласно законските овластувања на полициските службеници, возачот на возилото бил лишен од слобода за натамошна постапка. Во тек е подготовка на пријава до Јавен обвинител поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

 

Last modified on Понеделник, 29 Јули 2019 - 16:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нови 9 бомби објавени на Ју Тјуб: „Орце шокираш“

Сведокот во случајот „Рекет“ Орце Камчев, шокира на Ју Тјуб.

Од 10-тина

Повеќе

Поволна бизнис клима преку регионална ЕУ соработка

Локалните самоуправи во Македонија се подготвуваат за развој на своите

Повеќе

Притвор за гевгеличанец насилник - со чаша повредил две жени

Oсновното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за

Повеќе

Просечна пензија од 15.500 денари во 2020 година

Трократно покачување на пензиите во текот на 2020 година најави министерката за

Повеќе

Утре ќе има 4 часовен прекин во електроснабдувањето

Од ЕВН-Македонија известуваат дека утре 11 декември планирани се исклучувања на

Повеќе

Трето место за гевгелиски средношколец на 43-та Школа „Мади физичари“

Во рамките на манифестацијата „Ноември-месец на наука 2019“, при крајот на

Повеќе

Одбележан патронот во ООУ „Климент Охридски“ Миравци

Со пригодна програма подготвена од учениците од ООУ „Климент Охридски“ од

Повеќе

Лишени од слобода 5 лица од Гевгелија, а еден малолетник заработи кривична

Министерството за внатрешни работи известува дека во четвртокот (05.12.2019) во

Повеќе

Трибина „Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Во рамките на меѓународната кампања 16 дена женски активизам против насилството

Повеќе

УЈП започна со исплата на повраток на ДДВ кон физичките лица

Со мерката МојДДВ од денеска Управата за јавни приходи започна со исплата на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.