Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Акција за расчистување на опожарената зграда во Гевгелија

Четврток, 01 Август 2019

Улица „Ристо Чавдаров“ во Гевгелија каде се наоѓа опожарената зграда од завчерашниот кобен ден за станарите на уличен број 25 денеска е затворена за сообраќај. Од утринските часови овде е во тек акција за расчистување на изгорениот материјал од опожарените станови, како и дворот на зградата.
Во акцијата учествуваат вработени од ЈПКД „Комуналец“, работници ангажирани од Општина Гевгелија, станарите од зградата, а им се придружија на помош и комшии од соседните куќи, како и членови на граѓански здруженија, еко активисти од „Changemakers4all“  и навивачката група „Фантоми“.

На предниот дел од зградата се собираа купишта паднати цигли, ќераниди, саксии, парчиња недоизгорени греди од конструкцијата на кровот, а некои висеа закачени на гранките од дрвјата додека паѓале откинувајќи се од градбата на зградата. Луѓето носеа маски, собираа, метеа, работеа акцијашки со жгура во душата.
Во задниот дел од зградата со пластична цефка долга повеќе десетици метри, од шестиот опожарен и изгорен спрат се фрлаа надолу гламјосаните градежни отпадоци, цигли, остатоци од внатрешните ѕидови и покуќнина претворена во пепел.

На местото на акцијата го затекнавме Претседателот на Советот на Општина Гевгелија Ташко Дојчинов кој ги координираше активностите на терен. Веќе беше исфрлена една приколка градежен шут, а се очекуваше да се натовари следна приколка со опожарен отпад. Акцијата ќе продолжи во сабота и недела за време на викендот.

Сите станари кои ги затекнавме таму ни рекоа дека цела зграда е со исклучена струја и вода, не само опожарените. Без вода и струја се веќе трет ден после пожарот. Услови за престој во домовите немаат и затоа сите се сместиле по роднини. Доаѓаат на акциите да си ги преуредат живеалиштата. Засега уште се расчистува пристапот до нив, дворот, ходниците и целото опожарено поткровје. Од ЕВН им рекле сами сопствениците на становите и подстанарите да си ја проверат електричната инсталација и кога сите и секаде ќе биде се' во ред ќе дојдат да ги приклучат на електричната мрежа.

Брзото враќање на нормалните услови за живот на овие 36 семејства од зградата на улица „Ристо Чавдаров“ број 25 зависи од експедитивната акција на надлежните и хуманите луѓе кои доаѓаат на помош. Ако го пропуштивте денешниот акцијашки ден, можете да им се придружите на екипите расчистувачи задутре, во сабота, 3 август кога акцијата продолжува.

Last modified on Четврток, 01 Август 2019 - 22:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.