Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Втор ден акција за расчистување на опожарената зграда во Гевгелија

Сабота, 03 Август 2019

Вториот организиран ден за расчистување на опожарениот шут од зградата на улица „Ристо Чавдаров“ број 25 во Гевгелија, од утрово до сега резултираше со 10 утоварени приколки со опожарен отпад кој се исфрли од просторот во зградата. До сега е исчистен опожарениот шут од кровот од само едната станбена единица. Тоа се трите опожарени стана од вториот влез на шестиот кат од опожарената зграда.
Веќе е исчистен и изметен и просторот пред зградата каде со долга цевка од поткровјето се исфрлаше опожарениот шут на тревникот и плочникот пред становите од вториот влез.
На терен се екипите на ЈПКД „Комуналец“ заедно со станарите од зградата и нивни пријатели кои им притекнаа на помош. Бројот на ангажираните луѓе е околу 25 мина. Најавената огромна подршка од сограѓаните искажана на социјалните мрежи некако отсуствува, видно од прилог галеријата.

На терен го затекнавме Ташко Дојчинов, претседател на Советот на општина Гевгелија кој ја координираа акцијата заедно со екипи на ЈПКД „Комуналец“, но и приватна фирма која ги проверува електричните инсталации на становите од неопожарените станови. Овој ангажман е обеззбеден од општината и за истиот сопствениците на становите, или потстанарите од зградата не треба да платат никаква надокнада, вели Дојчинов. Со тоа се обезбедува условот што го постави ЕВН дека приклучок на електрична енергија ќе може да добијат становите само после извршена детална проверка на електричната инсталација од страна на приватно ангажирана фирма за електрика која самите станари требаше да си ја обезбедат.

- „ Екипата која врши бесплатна проверка на електричната инсталација на становите кои не се опожарени веќе изврши детална проверка до четвртиот кат од првиот влез и констатирано е дека може да се изврши приклучок во електричната мрежа, така што, еден дел од становите се веќе приклучени. Проверата на другите станови продолжува и тие во текот на денот, ако се' е во најдобар ред со внатрешната електрична инсталација, ќе бидат приклучени на електричната мрежа. Со добивањето на струја и завчера попладне приклучената вода, за станарите од оваа зграда се враќаат условите за живот и дел од нив постепено се враќаат во своите домови, после поминатите ноќи кај роднини и пријатели“, изјави за GevgelijaNET претседателот на Советот на општината Ташко Дојчинов.

Акцијата продолжува. Акцијашите се закрепија со оброк и вода обезбедени исто така од општината, која останува и понатаму работно ангажирана заедно со станарите и во овие денови на мака и работа за расчистување на своите домови и штетата од несреќта која ги задеси со пожарот.


Last modified on Сабота, 03 Август 2019 - 14:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.