Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Отворени сметки за донации на семејствата оштетени од пожарот во Гевгелија

Понеделник, 05 Август 2019

Шестиот ден од несреќниот пожар кој ја зафати зградата на улица „Ристо Чавдаров“ број 25 во Гевгелија се отворија официјални банкарски сметки за собирање на донации од граѓаните наменети исклучиво за оштетените семејства од опожарените станови од шестиот кат како и за другите семејства кои претрпеа штети за време на пожарникарската интервенција.

Од денеска, 05 август 2019, отворени се и трансакциски сметки за денарски и девизни парични донации за погодените семејства:

Име на Банката: ХАЛКБАНК АД СКОПЈЕ

Носител на сметката: Игор Димов

Адреса на корисникот: Ул.Ристо Чавдаров бр.25/1-12 Гевгелија

Денарска трансакциска сметка: 270 -7000516742 - 74

Девизна трансакциска сметка: 270 -7000516745 - 65

IBAN Code MK07270700051674565

SWIFT EXPCMK22

Име на Банка ХАЛКБАНК АД Скопје

Седиште на банката: Ул. „Св.Кирил и Методиј“ бр.54

Р. С. Македонија

Од Општина Гевгелија известуваат дека помош во предмети за домаќинство, апарати, мебел или друго што сметаат за неопходно за олеснување на животот на станарите погодени од несреќата со пожарот во станбената зграда на улица „Ристо Чавдаров“ број 25 да донираат во просториите на Пионерскиот Дом во Гевгелија. Просториите на Пионерски ќе бидат отворени за прием на Вашите донации секој работен ден од 08 до 20 часот. Телефон за контакт: 070 459 345 (Мими).

Луѓето од изгорените станови немаат ништо од својот дом. Ништо. Ниту столче, ниту лажица, ниту прекривка, ниту кревет. Домовите треба да им се обноват. Хуманоста е тука пресудна, како и интервенциите на надлежните за нормализирање на жовотот во некогашните нивни домови на шестиот кат од „Ристо Чавдаров“ како и оштетените од интервенцијата, на станарите од петтиот кат.

Да бидеме хумани, колку што можеме да одвоиме помош за нашите сограѓани.

Фото: Фејсбук - Марија Томова


Last modified on Понеделник, 05 Август 2019 - 15:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.