Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Комисијата за проценка на штети со увид во опожарената зграда во Гевгелија

Вторник, 06 Август 2019

Општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди, за каков се смета и пожарот на станбената зграда во Гевгелија, денеска излезе на терен да направи увид на местото на несреќата.

Трочлен состав на комисијата (градежен инженер, правник и агроном) пристапија на увид за проценка на претрпените штети од пожаот во зградата на улица „Ристо Чавдаров“ број 25 по однос на 10-те пријави од граѓани сопственици на опожарени и оштетените станови од интервенцијата на пожарникарите. Инаку, комисијата брои пет членови, но порад итноста на работата, а со констатација дека се има потребен кворум за работа и оправданото отсуство на двајцата членови поради користење на годишен одмор, пристапија кон работа со увид на терен.

Проценка се вршеше на четири станови од поткровјето кое е целосно изгорено од пожарот и шесте станови од петтиот кат кои се оштетени за време на спасувачката интервенција на пожарникарите. Останатите два стана од поткровјето од зградата (П + 4 + поткорвје) се во сопственост на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор и по нив ќе постапуваат во ЈП, врз база на нивни записници.

Пред членовите на комисијата сопствениците на изгорените и оштетените станови изнесуваа што се' имаа во своите домови кои целосно изгореа во пожарот, не само градежната квадратура, столарија (врати и прозорци) туку и елементи во домаќинството, мебел, опрема, парични средства, вредносен накит. Со потпис на сопствениците од утврдениот увид од комисијата нивните изјави ќе бидат земени во предвид при конечната проценка на целокупната штета на зградата и поединечно на секој од сопствениците чиј имот настрада од пожарот.

Комисијата има законски рок од 30 дена да го подготви елаборатот за проценка на штети и истиот во тој рок да го достави на разгледување и усвојување пред Советот на Општина Гевгелија. Советот треба да се изјасни по основ на Елаборатот и доколку биде усвоен, истиот се упатува до Второстепената Комисја за проценка на штети од елементарни непогоди која пак Елаборатот го доставува до Владата на Р. С. Македонија. Тоа значи дека позитивната одлука од Владата треба да донесе одреден процент на надокнада на оштетените семејства (сопствениците на изгорените и оштетени станови) од Буџетот на државата.
До одлуката на Владата, остануваат отворени сметките за донација на денарски и девизни средства парична помош од солидарните и хумани граѓани. Сметките се со два потписника (по еден од секој од двата влеза на зградата) и распределбата по нив ќе ја прават станарите од зградата на улица „Ристо Чавдаров“ број 25.


Last modified on Вторник, 06 Август 2019 - 23:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.