Топ Новости

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Понеделник, 12 Август 2019

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа завршија „Дојранските ракувања 2019“.

Последни на сцената на терасата од стариот музеј во Дојран настапија Слаткаристика и 2Бона. Првите два програмски настапи беа резервирани за Александар Тарабунов, EYE CUE, Елена Велевска, групата „Академци“ и Сузна Гавазова.

Публиката вообичаено во голем број ги проследија настапите на музичките гости, некои уживаа во тактот, некои продолжија со прошетките покрај езерото. Најупорни беа гледачите од под трите јавори, кои што платформата на некогашната стара сцена на сите културни збиднувања на „Дојранските ракувања“ ја користеа за седење и како да имаа карта за ложа, па продолжуваа да ја следат целовечерната програма до крај.

Помладите парови со деца мораа да ги пробат новите атракции - прошетка со возчето низ кејот на Дојранското крајбрежје. Ги има три. Билетите се продаваат на влез во отвореното купе за разгледување. Ќе ги видите мирните дојрански плажи, средени и исчистени од бројните посетители во текот на денот, отсјајот од соседните крајбрежни објекти, ќе ве омами мирисот на топлите вкусни крофни со чоколаден прелив, ќе пројдете покрај камената статуа на момата Дојрана со стомните вода кои ја полнат фонтаната, се' до пазарчето полно со тезги од сувенири, реквизити за плажа, лулашки, играчки и незаменливите дојрански угостителски објекти со специјалитети од риба, скара и домашни пијалоци.

Топлото време викендов го преполни Дојран со гости кои овде преку ден побараа разладување, додека повеќето се годишноодморци, а со фестивалот „Риба и вино“ се презентираа дојранските специјалитети пред новите дојрански посетители, проследено сето со одбрана музичка програма, за да ги запомнат убавините на Дојран и да го посетат повторно догодина.


Last modified on Понеделник, 12 Август 2019 - 11:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Иницијатива за незастарување на кривични дела направени од функционер

Екпертите со иницијатива: Кривичните дела сторени од функционери да не

Повеќе

Изгласана минимална плата од 14.500 денари во Собранието

Попладнево пратениците во републичкото Собрание го изгласаа Законот со кој

Повеќе

Агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските посеви во Гевгелија

Со проект на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, каде припаѓа и

Повеќе

Од утре, 15 ноември, задолжително поседување на зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од

Повеќе

13 Ноемвриската „награда“ за Никола Груевски!

Несреќна 13 – ка. Барем вакви се верувањата за овој број. Но 13 – ти ноември

Повеќе

Во Гевгелија наврнаа 35 литри дожд на 1м2 за едно деноноќие

Во изминатото деноноќие во Гевгелија наврнаа вкупно 35 литри дожд на еден метар

Повеќе

Гевгеличанец тешко повреден во сообраќајка на патот Струмица-Валандово

Во текот на вчерашниот ден (вторник 12.11.2019) во 09.00 часот се случила

Повеќе

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.