Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Петок, 16 Август 2019

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја најави изградбата на експресен пат од Граничниот премин Ново Село на македонско-бугарската граница до автопатот кај Смоквица што е дел од Коридорот 10. Овој пат треба да ги заобиколи Струмица и другите населени места долж сегашната патна делница со цел да ја забрза динамиката, протокот на возила, патници и стока наменети за излез од државата кон Бугарија и други земји, преку овој премин. Тоа треба да ја забрза економската од овој крај нагласи директорот Китанов.

Тој се осврна и на тековните проекти од гевгелиско-богнадскиот крај, пред се' рехабилитацијата на патот од Гевгелија до Фурка. Китанов истакна дека досега се асфалтирани 1.500 метри, а ќе продолжи делницата од Богданци до Фурка до клучката, во должина од 10 километри со постапка на рехабилитација. Оној дел што значи реконструкција и проширување на патот е запрено на барање на граѓаните на Богданци и на градоначалникот на Општина Богданци.

- „Се работи на делот од Богородица до Богданци, пат кој е руиниран каде често граѓаните се сведоци на сообраќајќи. Исто има и една обиколница на Богданци која правно ако побарате не постои. Градоначалникот се заложи, таа е внесена, легализирана и се преотстапува на ЈП за државни патишта, а делот што минува нз Богданци кој е регионален пат, ние ќе го преотстапиме на Општината да си прават булевар и што сакаат“ истакна Китанов по однос на изградбата на патиштата од Гевгелија-Богданци-Фурка, кој започна пред некој месец и беше стопиран поради искажаните причини од граѓаните и локалната самоуправа.

- „Во меѓувреме, се испроектира обиколницата и делот од патот Гевгелија-Богданци-Фурка кој ќе биде предмет на реконструкција“, појасни директорот Китанов.
Постапката за изведба ќе биде предмет на нов проект зошто и работниот изведбен дел е различен за рехабилитација од реконструкција на пат. Рехабилитацијата на патот од Богданци до Фурка треба да заврши до крајот на септември годинава, а реконстукцијата на делот од Гевгелија до Богданци со проширување на патот се очекува да започне годинава, но да заврши пролетта следната година.

Last modified on Петок, 16 Август 2019 - 21:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.