Топ Новости

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Недела, 18 Август 2019

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената зграда во Гвгелија и се одзваа на организираната донаторска акција наменета за помош на овие наши сограѓани.
Од 08 до 12 часот трае донаторска акција во предмети за покуќнина - мебел, апарати за домаќинство, прекривки, постелнина и други работи што граѓаните самостојно ги отстапуваат.

Организатори на акцијата се Општина Гевгелија, ЈПКД „Комуналец“, Пионерскиот дом од Гевгелија, и активисти од Changemakers4all.

Сите донирани предмети се земаат од самиот донатор на негов повик до организаторите на телефонски број 075 294 650 и истите се транспортираат и складираат во просториите на Пионерскиот дом до конечната распределба на оштетените.
Во истиот период, поставена е кутија во просториите на Пионерскиот дом каде можат да се остават парични прилози со истата намена за помош на оштетенте семејства од пожарот во Гевгелија на 30 јули годинава.

Можете да се вклучите во акцијата со повик на телефонскиот број и да донирате нешто од Вас.

Фото: Фејсбук-Changemakers4all

Last modified on Недела, 18 Август 2019 - 11:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

Макрон ја отвори вратата за преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека ако резултатите од

Повеќе

Собранието ја Разреши министерката Мизрахи – изгласани и измени на Изборниот

Собранието доцна синоќа со 62 гласа „за“ и 26 гласа „против“ ја разреши

Повеќе

Свети Трифун - заштитник на градинарите и на лозарите

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи

Повеќе

Расте листата на должници кон УЈП

Фирми во стечај, но и спортски клубови меѓу најголемите неплаќачи на данок во

Повеќе

Закон за откуп на работен стаж - мирно до пензија!

Сите оние кои наполниле 65 години, а немаат 15 години работен стаж поради

Повеќе

Македонија го ратификуваше договорот за членство во НАТО

Денеска Собранието на РСМ со 114 гласови „ЗА“ го ратификуваше договорот за

Повеќе

Гевгелија повторно град со пливачки базен

На предлог на Агенцијата на млади и спорт Владата на РСМ донесе програма за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.