Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Недела, 18 Август 2019

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената зграда во Гвгелија и се одзваа на организираната донаторска акција наменета за помош на овие наши сограѓани.
Од 08 до 12 часот трае донаторска акција во предмети за покуќнина - мебел, апарати за домаќинство, прекривки, постелнина и други работи што граѓаните самостојно ги отстапуваат.

Организатори на акцијата се Општина Гевгелија, ЈПКД „Комуналец“, Пионерскиот дом од Гевгелија, и активисти од Changemakers4all.

Сите донирани предмети се земаат од самиот донатор на негов повик до организаторите на телефонски број 075 294 650 и истите се транспортираат и складираат во просториите на Пионерскиот дом до конечната распределба на оштетените.
Во истиот период, поставена е кутија во просториите на Пионерскиот дом каде можат да се остават парични прилози со истата намена за помош на оштетенте семејства од пожарот во Гевгелија на 30 јули годинава.

Можете да се вклучите во акцијата со повик на телефонскиот број и да донирате нешто од Вас.

Фото: Фејсбук-Changemakers4all

Last modified on Недела, 18 Август 2019 - 11:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.