Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски посеви

Понеделник, 19 Август 2019

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај Давидово, Мрзенци и Прдејци со акција на противпожарните сили беше ликвидиран во 19:30 часот.

Територијалната противпожарна единица во Гевгелија после осум ипол часовна борба со огнот во седиштето на ТППЕ се врати дури во 20 часот.

- „Билансот на вчерашниот пожар е: изгорена 100 хектари ниско стеблести растенија, земјоделски насади, лозја, овоштарници, а имаше и напуштени насади обраснати со трева. Гореа подрачјата, нивите кај Мрзенци, Прдејци, Смоквица, кај Топлите води, Стара Смоквица, до Давидово“ изјави за GevgelijaNET командирот на ТППЕ Гевгелија, Игор Ризов.

На помош на територијалните противпожарни сили од Гевгелија беа и единицата на ТППЕ Валандово, Доброволното противпожарно друштво од Дојран и возило на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија. На терен беа вкупно 22 лица, 21 пожарникар и еден возач на цистерната на „Комуналец“.
- „Гевгелиската противпожарна единица ги вклучи во акцијата сите расположиви возила (5), Валандово учествуваше со едно возило и 4 пожарникари кои помагаа во гаснењето на пожарот во Давидово, а Дојран учествуваше со свое возило и тројца пожарникари. Дојавата за појава на пожарот во ТППЕ беше примена во 11:15 часот вчера и екипите на пожарните сили од Гевгелија веднаш се упатија во акција“ изјави командирот Ризов.

За проценката на настанатата штета од елементарната непогода- пожар, појасни тој, тие не се надлежни, туку треба да се изјасни инспектор од Дирекцијата за заштита и спасување по увидот на опожареното место, односно подрачје на зафат на пожарот.


Last modified on Понеделник, 19 Август 2019 - 13:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.