Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски посеви

Понеделник, 19 Август 2019

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај Давидово, Мрзенци и Прдејци со акција на противпожарните сили беше ликвидиран во 19:30 часот.

Територијалната противпожарна единица во Гевгелија после осум ипол часовна борба со огнот во седиштето на ТППЕ се врати дури во 20 часот.

- „Билансот на вчерашниот пожар е: изгорена 100 хектари ниско стеблести растенија, земјоделски насади, лозја, овоштарници, а имаше и напуштени насади обраснати со трева. Гореа подрачјата, нивите кај Мрзенци, Прдејци, Смоквица, кај Топлите води, Стара Смоквица, до Давидово“ изјави за GevgelijaNET командирот на ТППЕ Гевгелија, Игор Ризов.

На помош на територијалните противпожарни сили од Гевгелија беа и единицата на ТППЕ Валандово, Доброволното противпожарно друштво од Дојран и возило на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија. На терен беа вкупно 22 лица, 21 пожарникар и еден возач на цистерната на „Комуналец“.
- „Гевгелиската противпожарна единица ги вклучи во акцијата сите расположиви возила (5), Валандово учествуваше со едно возило и 4 пожарникари кои помагаа во гаснењето на пожарот во Давидово, а Дојран учествуваше со свое возило и тројца пожарникари. Дојавата за појава на пожарот во ТППЕ беше примена во 11:15 часот вчера и екипите на пожарните сили од Гевгелија веднаш се упатија во акција“ изјави командирот Ризов.

За проценката на настанатата штета од елементарната непогода- пожар, појасни тој, тие не се надлежни, туку треба да се изјасни инспектор од Дирекцијата за заштита и спасување по увидот на опожареното место, односно подрачје на зафат на пожарот.


Last modified on Понеделник, 19 Август 2019 - 13:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.