Топ Новости
Успешна еко акција во село Богородица - Сабота, 14 Септември 2019 14:18
Празнична посетеност на Дојран - Понеделник, 09 Септември 2019 10:19
Среќно првачиња! - Вторник, 03 Септември 2019 17:55

Сугарески на увид на изградбата на патната мрежа во Гевгелија и Богданци

Среда, 21 Август 2019

Во текот на летната сезона, додека временските услови погодуваат за работа, на терен се изведуваат градежни работи за изградба, санација и рехабилитација на 420 километри патна мрежа низ државата.
Во екот на градежната сезона од ресорот на Министерството за транспорт и врски е и изградбата на патот од Смоквица кон Прдејци и регионалниот пат Гевгелија-Богданци-Фурка кој треба целосно да биде готов до март-април следната година поради проширување на трасата во должина од 11 километри на релација Гевгелија-Богданци. Вредноста на обиколницата чини 5,9 милиони денари а на патот кон Гевгелија 17,7 милиони денари. Средствата ќе бидат обезбедени од ЈП „Државни патишта“.

- „Со директорот на ЈП за државни патишта и градоначалниците на Гевгелија и Богданци денеска направивме обиколка на инфраструктурните проекти што се работат во овој регион. Патот од Богданци кон Фурка и патот од Смоквица до Прдејци се работат со полн интензитет. Граѓаните конечно добиваат квалитетна патна инфраструктура која била заборавена со години. Дополнителни ќе реконструираме уште неколку патишта во периодов што следи така да целосно ќе ги обновиме патиштата во југот на државата“ изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески кој денеска беше во посета на овие градежни локации.

Работите на патот Р 1103 делница Смоквица-Прдејци се одвиваат со забрзена динамика и се во завршна фаза, констатира градоначалникот Поцков од увидот заедно со министерот Сугаревски и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов.

Инаку, ресорот транспорт досега реализирал 45 отсто капитални инвестиции. Летната градежна сезона е во полн ек. Моментално се работи на изградба и реконструкција на многу патишта ширум земјава, а градежните работи продолжуваат во полн ек на изведба.

 

Last modified on Среда, 21 Август 2019 - 18:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Успешна еко акција во село Богородица

Јавните површини пред јавните простори во гевгелиското село Богородица денеска

Повеќе

Фирми и граѓани должат кон УЈП 10,2 милијарди денари

Управата за јавни приходи објави Листа на должници бр.09/2019 за долгови

Повеќе

Јавна презентација за дел од ДУП 7 (7.5) за Гевгелија

Утре со почеток во 12 часот во просториите на малата сала од Народниот театар

Повеќе

Никола Димитров ја доби наградата за Придонес кон европската интеграција на

По повод петгодишнината од основањето на порталот „Европски Западен Балкан“-

Повеќе

Празнична посетеност на Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе поголем број гости во текот на топлиот

Повеќе

Одбележување на Денот на независноста

Со истрелување на 10 плутони од страна на артилерискиот батаљон во касарната

Повеќе

Авиони канадери го ставија под контрола вториот пожар кај Мамино

Локализиран, но не целосно ликвидиран. Ваков беше денешниот утрински извештај

Повеќе

Среќно првачиња!

Денеска во општинските основни училишта во Гевгелија се одржаа свечени приредби

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето во Моин и Конско

„ЕВН“ КЕЦ Гевгелија ги известува корисниците на електрична енергија во општина

Повеќе

Првачињата во Миравци и Негорци прифатени, другите свечено започнуваат со

Првиот училишен ден денеска започна за првооделенците во Општинските основни

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.