Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Се асфалтира последниот километар од патот Негоци-Серменин

Четврток, 22 Август 2019

Патот долг 27 километри од Негорци до планинското село Серменин на Кожуф планина годинава треба да биде завршен.

Со средства од осум милиони денари (поточно 8.037.618 денари, или околу 130.700 евра) обезбедени од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој Општина Гевгелија од вчера започна со реализација, асфалтирање на последниот километар од овој локален пат. Средствата беа одобрени од државната Агенција од јуни годинава, но за старт на работите се чекаше завршување на тендерската постапка за избор на најповолен изведувач.

По претходно спроведена тендерска постапка за изведувач на работите е избрана фирмата „Еуроинг“ од Гевгелија која со својата механизација интензивно работи на терен.

Претходно, Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој на двапати на општина Гевгелија и одобри средства за изградба на овој локален пат. Него го користат сопствениците на викендички на ова село во висините на Кожуф, староседелците, членовите на ловечките друштва и љубителите на руралниот туризам.

Наместо конечна реализација минатата локална гарнитура го „цепкаше“ проектот на половинки, а подоцна и на четвртинки. На 13 февруари 2016 беше најавен „почеток на завршната фаза од доизградбата и санација на патот Негорци Серменин со финансиска поддршка од 18,9 милиони денари. Претходно беше најавена инвестиција за истиот пат со средства од 350.000 евра обезбедени од Владата преку кредитните линии на Европска инвестициона Банка и дополнително уште 7,4 милиони денари од Буџетот на општина Гевгелија.Очигледно дека со сите обезбедени а потрошени пари инвестицијата на терен не ја реализирале.

Пет години по оваа лажна објава граѓаните продолжија да возат по истрошениот асфалт и макадам до Серменин без да го имаат на располагање најавениот НЕизграден локален.

Пропагандните лаги да ги оставиме на страна. Со последниот грант всушност се обезбедува целосна реализација и оддржливост на овој проект кој започна од 7 јули 2012 и до ден денешен остана не довршен, а предвреме прикажан како „остварување“ на минатата власт (и на локално ниво, и централно).

- „Со завршувањето на оваа делница целосно ќе се комплетира изградбата на патот Негорци- Серменин, што пак значи исполнување на основните предуслови за развој на рурален туризам во овој дел од нашата општина“, изјави градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков при вчерашната посета на работите на терен на оваа последна делница останата за асфалтирање.

 

Last modified on Четврток, 22 Август 2019 - 20:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.